Voice Search ve E-Ticaret

Voice Search ve E-Ticaret

Voice Search (Sesli Arama) E-Ticaret Sitelerini Nasıl Etkileyecek?

 

Teknolojinin her geçen gün gelişmesi ile e-ticaret siteleri de teknolojiye yetişmek adına neredeyse her gün kendilerini güncellemek, yenilemek zorunda kalıyorlar. Ayak uydurulamayan teknolojik değişimler, arama motorları tarafından başarılı bulunmazken, tüketiciler tarafından da bir süre sonra benimsenmemektedir. Son zamanlarda dijital dünyada sohbet/yardım robotları, sesli arama motorları (Google Voice Search, Voice Search) Siri, Alexa, Google Asistan gibi dijital ses asistanları, anadili tanıma ile yapılan görüşmelerde, konuşmaya, iletişime dayalı bir e-ticaret sistemini geliştirmeye yönelik değişimler yaşanmaktadır. Bu değişim yalnızca tüketicilerin rahatlığı için olmamakla beraber, e-ticaret sektörü adına da hem maliyetleri düşürmek hem de hız kazanmak için köklü bir değişimdir. Tüketiciler sesli asistanların konforunu, hızını ve basitliğini fark ettikleri noktada online alışverişe karşı duyulan tereddütlerini de ortadan kaldırıyorlar.    

Günümüzün tüketicisi, ürün / hizmet kalitesi, sosyal platformlarda paylaşılması ya da e-ticaret şirketinin kendisi ile ilgisi hakkındaki düşüncelerini dile getirmek istiyorlar ve önerilerinin ya da şikayetlerinin dikkate alınmasını istiyorlar. E-ticaret şirketleri bu durumu dikkate almalı ve kullanıcılarına hızlı, çözüm üretici dönüşler yapmalıdır.

 

E-Ticarette Sesli Arama Nasıl Kullanılabilir

Sesli arama veya ses tanıma doğruluğu önem kazandıkça hem tüketiciler hem de e-ticaret sahipleri için popülaritesi daha da artacak. Günümüzde teknoloji devi Apple’ın HomePod’u Siri tarafından desteklenen sesli kumandalı kişisel asistanı olan akıllı ev cihazları, Amazon’un Echo’su Alexa, Google Home’dan Ali Baba’nın Tmall Genie’si e-ticarette kullanılan sesli aramaların başarılı örnekleridir. E-ticaret ile satış yapan tüm markaların voice search ile güçlü bir iletişim ağı kurmaları gereklidir.

 

Doğal Dil Arama Sorgusu

ComScore’un yaptığı araştırmaya göre, internet arama motoru aramalarının tüm aramalarının yaklaşık %50’si 2020 yılına kadar sesli arama olarak yapılacak. Sesli arama kullanırken tüketiciler daha etkileyici olma eğilimindedirler. Bu nedenle, NLP’den yani doğal dil işleme sisteminden faydalanılması gerekmektedir. E-ticaret işletmeleri kullanıcılarına daha iyi arama sonuçları sunmak için alt yapılarını geliştirmelidirler. Uluslararası platformlarda Reflektion, Inbenta, Klevu gibi birleşik katılım platformları, site aramasını yeniden tanımlayarak ve sohbette arama yaparak daha zengin, daha alakalı müşteri etkileşimini artırmaya yardımcı olmak için AI ve NLP teknolojilerini kullanmaktadır. EBay gibi şirketler halihazırda bir kullanıcı siteyi her ziyaret ettiğinde en alakalı arama sonuçlarını tahmin etmek ve göstermek için makine öğreniminin ve yapay zekanın gücünü kullanmaktadır. Benzer şekilde, Altitude Sports, arama çubuğunu arama teknolojisinin önde gelen arama teknolojisi sağlayıcısı olan SearchSpring ile ekip çalışması yaparak AI teknolojisiyle yükselterek arama çubuğundan %50 daha fazla gelir elde etmeyi başarmıştır. Dolayısıyla, e-ticaret perakendecilerinin artık anahtar kelime odaklı içeriğe odaklanmak yerine ses temelli aramaları ele almak için yerinde aramaları yeniden yapmaları gerekiyor.

 

SEO ve Yerel Aramalara Odaklanma

Anahtar kelime analizi, kullanıcılara ayrıntılı ürün bilgisi sağlamak ve potansiyel alıcıların ilgisini çekmek için zengin ve yapısal veriler elde etmenin harika bir yoludur. Şema aracılığıyla içerik öğelerini ve etiketleri tanımlamak, arama motorlarının istenen bağlamdaki ilişkiyi hızlı bir şekilde tanımlamasını ve sorunsuz bir sesli arama deneyimi sunmasını sağlar. Site haritasının, e-ticaret sitesini taramasını kolaylaştırmak için site haritası incelenmelidir. Bu SEO çalışması arama sonuçlarında görünme şansını artırır.

No Comments

Post a Comment

Comment
Name
Email
Website