Türkiye’deki Kadın Girişimciler

Türkiyedeki kadın girişimciler

Türkiye’deki Kadın Girişimciler

Türkiye’deki kadın girişimciler, iş dünyasında giderek artan etkinlikleri ve üstün başarıları son dönemlerde oldukça konuşulmaya başlandı. Kadınların iş dünyasının farklı sektörlerine yaptıklarını dokunuşların etkisi şirketlerin başarılarının arkasındaki en önemli etkenler arasında yer alıyor.

 

Kadınlar yıllardır eşi benzeri olmayan zorluklarla yüzleşmişler ve hem anne hem de çalışan kadın olma misyonunu başarıyla sürdürmüşlerdir. Geleneksel rollerinden dışarı çıkmadan iş hayatına atılan kadın girişimciler başarılarını iş dünyasına da kanıtlamakla kalmamış aynı zamanda artan bir başarı oranı ile sürdürebilirliği de kanıtlamışlardır.

 

Crunchbase’in Nisan ayında yayınladığı rapora göre tüm dünyada startup ekosisteminde kadın girişimcilerin oranı %17 civarında ve bu sayı günden güne artış göstermekte. Kadın girişimcileri destekleyen çeşitli kuruluşlar olmakla beraber bunların başında KAGİDER, KOSGEB gibi hibe ve kredi sağlayan devlet kurumları bulunuyor. Ayrıca birçok özel banka, Hepsiburada gibi firmalar destek oluyor.

 

Ticari hayata atılmak isteyen kadın girişimciler, özellikle sosyal sorumluluk kapsamında ve özel kuruluşlara başvuruda bulunarak ticari hayatlarına ilk adımı atabilirler. Karar verip, uygulamaya geçirmek istedikleri projeyi detaylandırmak ve gerekirse mentorluk desteği almak için Hepsiburada KAGİDER kapsamındaki destekten faydalanabilir aynı zamanda hem iş hayatı hem de e-ticaret adına detaylı bilgileri edinebilirler. Özellikle e-Ticaret’in son zamanlarda oldukça yaygın olması ile birçok kadın girişimci bu alanda da başarılarını göstermeye başlamış, projelerini hayata geçirmek adına Hepsiburada KAGİDER iş birliğinden faydalanmıştır.

 

Hepsiburada’nın online ödeme dünyasındaki girişimi olan Hepsipay işini e-ticarete taşımak veya e-ticarette büyütmek isteyen girişimci kadınlara sunulan çok fazla imkân bulunmakla beraber, girişimcilik yoluyla kadınların hem ekonomik hem de sosyo-kültürel anlamda güçlenmesine yardımcı oluyor. Aynı zamanda Hepsipay, e-Ticaret sitelerine ödeme alt yapı sistemi sağlayarak güvenli ve hızlı alışverişin de önünü açıyor.

 

Eğer siz de girişimci olma kararı aldıysanız;

 

 • Ne yapmak istediğinize çok iyi karar verin. Hayata karşı tutkunuz nedir? İşinizle çok zaman harcayacağınız için size kendinizi en iyi hissettirecek işi bulmalısınız. Ne yaptığınıza olan inancınız işinize yansıyacak ve sunduğunuz hizmet, ürün ile ilgili heyecanınız artacak. Böylece sevdiğiniz bir işi yapıyor olmanız size hem sadık müşteriler hem de kâr olarak geri dönecek.
 • İşletmenizi kişisel hedeflerinize uydurun. Aile gelirini tamamlamak veya çocuklarınızın geleceği için çalışmak istiyorsunuz yoksa tam gün iş kurmayı mı istiyorsunuz? Amacınız para kazanmak mı, yoksa özgürlük alanınızı genişletmek mi? Yoksa her ikisi mi? Bir işletmeyi işlettiğinizde tam zamanlı bir programla çalışmanız gerektiği konusunda bir kural yoktur. Uygun bir hayatın resmine uygun bir iş ve iş stili seçin.
 • Ev ve iş hayatınızı ayrı tutun. Her ikisine de hak ettiği dikkati göstermek için hem kişisel hem de iş hayatları için zaman ayırmak önemlidir. Belirli çalışma saatlerini ayarlayın ve acil bir durum olmadıkça düzenlediğiniz planı bozmayın. Müşterileriniz, zamanla programınıza uyacaktır. İster ev içinde ister ofiste olsun, ayrı bir çalışma alanı oluşturun.
 • Teknolojiyi kucaklayın. İster bir projeye konsantre olun ister sevdiklerinizle kaliteli zaman geçirmek olsun, gelen bir mesajın cazibesine kapılmanıza izin vermeyin. Sesli postanızın aramaları kabul etmesine ve otomatik yanıtlayıcı kullanmasına izin verin. Teknoloji sizin için çalışsın.
 • İşinizle ilgili gerçek bağlantılar oluşturun. Tek başınıza çalışmak zor olabilir. Bir danışman bulun veya bir kadın destek grubu oluşturun ve fikirlerinizi, hedeflerinizi ve hayal kırıklıklarınızı paylaşın.
 • Markanızı tanımlayın. Markanızı dikkatli bir şekilde tanımlayın, ne üzerine çalışacaksınız, amacınız ne? Renk şemaları, logo tasarımı, ambalajlama, yazışmalar ve sunumlardan müşteri hizmetleri ve şirket kültürü misyonuna kadar yaptığınız her detayın markaya uygun olmasını sağlayın. Markanızdan sapmayın. Müşterilerinizin bildiği, hatırladığı ve sadık olduğu tutarlılığı değiştirmeyin.

 

Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER), girişimcilik yoluyla kadınların iş hayatına katılmasını, güçlenmesini amaçlayan bir sivil toplum kuruluşudur. Ekonomik anlamda kadının güçlenmesini hedeflediği gibi sosyal hayatta da yerini edinmesini sağlar. KAGİDER, kadın erkek eşitliğini hayatın her alanına yaymak istemekle kalmayıp, ekonomik güçlenme ile iş dünyasında da kadınların yer almasını amaçlar.

 

Yaklaşık 300 üyesi bulunan KAGİDER, kadın girişimcilere hibe ve destek yardımı yaparak, projelerini destekler. Maddi desteğin yanı sıra eğitim, rehberlik, mentörlük gibi girişimciliğin devam etmesi adına gerekli olan adımlarda da yardımcı olur.

 

KAGİDER bu bağlamda, 8 ana strateji doğrultusunda çalışmalarını sürdürür:

 

 1. Çalışma hayatındaki kadın çalışan sayısını arttırmak ve kadın girişimcilerin desteklenmesini teşvik etmek.
 2. Kadınların çalışma hayatına girmesi ve girişimci olması için kadınlara eğitim ve mentorlük verme.
 3. KAGİDER çalışmalarının etki alanını tüm ülke çapında yaymak.
 4. Kadın girişimciliğinin ve ekosisteminin gelişmesi için yasal altyapıyı desteklemek ve teşvik etmek, finansal kaynak erişimine yok göstererek destek olmak.
 5. KAGİDER üyelerinin kişisel ve iş bazında gelişmelerini destekleyerek etki alanlarını ve büyümelerini desteklemek.
 6. Genç kadınları, eğitimlerine devam ederek çalışma hayatına katılmaya ve girişimciliğe özendirmek.
 7. KAGİDER’in bilinirlilik ve itibarını arttırmak.
 8. Kadının çalışma hayatına ve girişimciliğe destek vermek için içerik, teknoloji, savunu çalışması üreterek, ulusal ve uluslararası düzeyde referans noktası olmak.

 

Türkiye’de Örnek Kadın Girişimciler

 

Hanzade Doğan Boyner – Hepsiburada

Demet Mutlu Üçok – Trendyol

Gamze Cizreli – BigChefs

Başak Taşpınar Değim – Armut.com

Gizem Yasa – Butigo.com

Deniz Ertaner – Bonvagon.com

Hande Çaydaşı – Bebeshop

Hatice Gülgün Akça – Doruk Kimya

Zeynep Öztekin – Organik Tarım

Emel Aksoy Gündemir – Balık Ağı Üretimi

1 Comment
 • Posted at 05:03, 5 Ekim 2017

  Eğer siz de girişimci olma kararı aldıysanız’a bir maddede ben ekleyim.

  Sevmediğiniz işe girişimde bulunmayın.

Post a Comment

Comment
Name
Email
Website