Sıfırdan E-Ticaret Sitesi Kurmak İçin Gerekenler Nelerdir?

Sıfırdan E-Ticaret Sitesi Kurmak İçin Gerekenler Nelerdir?

 

E-ticaret yapmak her geçen gün daha da önem kazanırken, e-ticaret sitesi kurmak, e-ticaret sitesi seçmek de bir o kadar önem kazanmaya başladı. İnternet üzerinden ürün ya da hizmet satmanın birçok yolu var. Ebay, Amazon, Hepsiburada ve benzeri birçok e-ticaret sitesi online satış için kullanılabilir. Ancak tüm bunların yanında e-ticaret sitesi kurarak online satışta yapmak mümkün. E-ticaret sitesi kurmak için doğru e-ticaret platformunu seçmek ise çok önemlidir.

 

 

E-Ticaret Sitesine Neden İhtiyaç Vardır?

 

E-ticaret sitesi sahibi olmak müşterilere ait birçok verinin toplanmasına yardımcı olur. Böylece müşteri portföyünü oluşturmak çok daha kolaydır. Kullanıcı talep ettiği ürünü herhangi bir e-ticaret sitesinde görüntülediğinde satın alma işlemi gerçekleştirmeyebilir. Ancak bir e-ticaret sitesi sahibi olunduğu zaman siteyi ziyaret eden kullanıcıların e-posta, adres, telefon gibi bilgilerini edinme şansı doğar. E-ticaret sitesi kurulurken öncelik verilmesi gereken durumlardan biri de kullanıcıların e-posta adreslerini toplamak ve gerektiği zaman dijital pazarlama alanında kullanmaktır. Ayrıca, bir kullanıcı e-ticaret sitesinde bulunan ürünleri görüntülediğinde, yeniden hedefleme yoluyla sosyal medya ağlarından kullanıcılara tekrar erişme imkânı sunar. Yeniden hedefleme (veya yeniden pazarlama), web sitesinde belirli bir sayfayı ziyaret eden kullanıcılar için tasarlanmış reklamların oluşturulmasına olanak tanıyan bir reklamcılık stratejisidir. Yeniden hedefleme reklamlarıyla ulaşılan web sitesi ziyaretçilerinin, dönüşüm ve satın alma işlemi gerçekleştirmesi çok daha olasıdır. Yeniden hedefleme, müşterilerin verilerini pazarlama amaçları için kullanabilmenin yalnızca bir örneğidir.

 

Farklı e-ticaret platformlarında ürüne ait pazarda yer almak, rekabet oranının yüksek olmasından bazen zor olabilir. Alternatifin oldukça çok bulunduğu e-ticaret platformlarındaki tüm ürünleri inceleyebilme şansına sahip olan kullanıcılar, farklı bir markanın aynı model ürününe de yönelebilir. Bu sebeple yoğun bir rekabet ortamı bulunur. İşletmeler kendi e-ticaret platformlarını kurarak, öncelikle kendilerine bir pazar alanı oluşturup daha sonra rekabetin yoğun olduğu pazara geçiş sağlayabilirler. Bireysel olarak kurulan e-ticaret platformalarında markalar kendilerini çok daha iyi ifade etme şansı bulurlar.

 

 

E-Ticaret Sitesi Nasıl Kurulur?

 

E-ticaret sitesi kurmak için öncelikle hangi ürünün ya da ürünlerin satılacağına karar verilmelidir. Satışa konu olan ürünlerin nasıl kaynaklandırılacağı belirlenmelidir. Envanter kayıtları herhangi bir e-ticaret işletmesinin en önemli unsurlarından biridir. Sanatçılar, tasarımcılar ve benzeri iş yeteneğine sahip olanlar genellikle kendi ürünlerini satarlar. E-ticaret girişimcisi olmak isteyen kişi ilgi alanlarına ve becerilerine yönelik ürünleri satışa sunabilir. Bu noktada fizibilite araştırması yapılmalı ve elde edilen verilerle pazar payına dair hesaplamalar yapılmalıdır. Pazar analizi ve pazar ihtiyacı göz önünde bulundurularak pazarlama stratejileri belirlenmelidir.

 

Hangi ürünlerin satışa sunulacağını belirledikten sonra tedarikçiler belirlenmelidir. Hangi ürünlerin satılacağı belirledikten sonra, minimum sipariş gereksinimleri nelerdir, toplam maliyetler ne olur, nakliye ne kadar tutar gibi soruların net cevapları bulunmalıdır. Ayrıca depo, stok yönetimi, kullanıcılara ürünleri gönderme bedeli (kargo) gibi masraf kalemleri ile de hesaplama yapılmalıdır.

 

Ürünlere ve tedarikçilere karar verildikten sonra, yapılması gereken ilk iş artık teknoloji kısmına yönelmektir. Birçok kullanıcı dostu platform ve çözüm ortağı, e-ticaret sitelerinin sınırlı teknik bilgi ile çalışmasını ve çalıştırılmasını sağlayabilmektedir. Fakat nereden başlanması gerektiği çok önemlidir.

 

Hosting ve alan adı kaydı teknoloji adına ilk adımdır. E-ticaret sitesine hangi ismi verilecek ve hosting hizmeti nereden alınacak? Öncelikle alan adı kayıt ettirilmelidir. Öyleyse, alanınızı kaydettirmeye devam edebilirsiniz. Kullanılan alan adı açık olmalıdır. Aynı zamanda kısa tutulan alan adları çok daha akılda kalıcı ve kullanışlı olabilir. Bir alan adı seçildikten sonra, akredite alan kayıt sitesi aracılığıyla kaydettirilmesi gereklidir. En iyi olanlardan bazıları şunlardır; Bluehost, HostGator, GoDaddy… Alan adı kayıt ettirmek ücretlidir ve seçilen alan adına göre ücretler değişkenlik gösterebilir.

 

E-ticaret sitesi kurmak için gerekenlerin başında gelen bir diğer madde ise online mağazanın hangi platformda kurulacak olmasına karar vermektir. E-ticaret platformu, web sitesinin en önemli teknolojik bileşenidir. Etkileyici görünmekle birlikte, e-ticaret çözümü yardımcı olabilir ya da tüm sistemi bozabilir. Bu yüzden platformu bulmak ve seçmek için zaman ayrılması gereklidir. Doğru olanı ararken göz önünde bulundurulması gereken önemli faktörler vardır. E-ticaret sitesinin hangi özelliklere sahip olması isteniyor, yerleşik SEO optimizasyonu için platform gerekli mi gibi soruların cevapları bilinmelidir. Tercih edilen muhasebe programları, CRM ve nakliye programı gibi e-ticaret sitesi kurarken olmazsa olmazlar ile ilgili bir liste oluşturulmalıdır.

 

E-Ticaret Sitesi Ödeme Sistemleri

 

E-ticaret sitesi kurmak için gerekli işlemlerin bir diğer önemli adımı ise ödeme sistemleridir. Basitçe söylemek gerekirse, ödeme sistemleri web sitesinde kredi kartından ve nakit kartından ödeme kabul etmesidir. Piyasada çeşitli ödeme sistemi çeşitleri bulunmaktadır. Bazı ödeme sistemi sağlayıcıları, işlem başına sabit maliyetlere sahip olabilirken, bazıları değişken yüzdeler veya ücretlere sahip olabilir. Web sitesi kuran girişimcilerin ödeme sistemi konusunda bankalarla veya sanal pos hizmet sağlayıcı firmalarla çalışabilirler. Sanal POS hizmet sağlayıcı firmalarla çalışmanın birden fazla avantajı vardır. Websitenizde Sanal POS için bankalarla tek tek anlaşmanıza gerek kalmaz, tek bir sözleşme ve tek komisyon üzerinden tek bir merkezle hemen çalışmaya başlayabilirsiniz. ,

 

Bu noktada 15 yıllık tecrübeye sahip Türkiye’nin en büyük e-ticaret şirketi Hepsiburada’nın online ödeme dünyasındaki girişimi Hepsipay, sektörün öncü sanal POS hizmet sağlayıcı firmalarındandır. Hepsipay Sanal POS ödeme altyapısı, işyerlerinin farklı ihtiyaçlarını karşılamaya ve eTicaret iş modellerini desteklemeye yönelik geliştirilmiştir. Online alışverişlerde Türkiye’nin en büyük 7 kart markasıyla  tek çekim ve taksit ile ödeme imkanı sunmaktadır. Hepsipay ile tek sözleşme ve tek bir komisyon üzerinden çalışma ve tek elden tüm tahsilatları kontrol imkanı bulabilirsiniz. Hepsipay için başvurunuzu www.hepsipay.com adresinden hemen yaptığınızda, Hepsipay sizinle en geç 24 saat içinde sizinle iletişime geçecektir.

 

Bir e-ticaret sitesi kurmak için gerekli platform oluşturuldu, ödeme sistemi seçildi ve web site kuruldu. Yalnızca bu işlemler ile bir e-ticaret sitesinin başarılı olma şansı yoktur. Web sitesine trafik çekmek için arama motoru optimizasyonu, SEO yapılmalıdır. Anahtar kelime araştırması yapılmalı ve hedeflenecek en iyi anahtar kelimeler belirlenmelidir. E-Ticaret sitesi sürekli güncel tutulmakla beraber, her gün içerik sağlanmalı ve kullanıcıların dikkatini çekecek görsellerle desteklenmelidir. Kullanıcıların güncelliğini yitirdiğine inandıkları websitelerine olan bağlılıkları gün geçtikçe azalır.

 

İnternet üzerinden satış yapılacak olsa da bir işletme kimlik numarası alınmalıdır. İş veren kimlik numarası sosyal güvenlik numarası gibidir ve e-ticarete konu olan işletmenin önemli belgelerinin oluşturulmasında yardımcı olur. Aynı zamanda Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi kayıtlı olmak gerekmektedir. ETBIS, e-ticaretteki kayıt dışılığın önüne geçmek ve ticaret hacmini artırmak adına açılmış resmi bir sistemdir. E-ticaret işlemlerinin ETBIS’e kayıtlı olması yaptığınız ticaret hacminin de yasal ve güvenilir olduğunun kanıtıdır.

 

 

No Comments

Post a Comment

Comment
Name
Email
Website