Nesnelerin İnterneti E-Ticareti Nasıl Değiştirecek?

Nesnelerin İnterneti E-Ticareti Nasıl Değiştirecek?

Her geçen gün dijitalleşmenin artması ile beraber teknoloji üzerine yeni terimler ve yenilikler ortaya çıkmaya başladı. Tüm dünyanın benimsemeye başladığı nesnelerin interneti nedir sorusunun cevabı yaklaşık 19 yıl önce cevabını buldu. Dijital ortamda internet üzerinden uyum içinde çalışan farklı fiziksel aygıtlara, servislere ve sistemlere atıfta bulunan nesnelerin interneti (IoT), 1999 yılında İngiliz girişimci Kevin Ashton tarafından ortaya atılan bir terimdi.  Nesnelerin interneti, interneti kullanarak bilgi işleyen fiziksel aygıtları ifade eder. Bu noktada her iki cihazda akıllı teknolojiye sahip olmalıdır. Nesnelerin interneti akıllı ev otomasyonu için kullanılır, güvenlik sistemlerini geliştirir, sağlık endüstrisine alternatif tedavi yöntemleri geliştirir. Dijital ortamda yapılan alışverişlerin her geçen gün artması sebebi ile e-ticaret iş sahipleri de IoT kullanmaya başladılar. Böylece daha çok kullanıcıya ulaşıp, kârlarını artıracakları satışlar yapmaya odaklandılar.

 

2016 yılında tüm dünya genelinde hem evlerde hem ofislerde hem de şirketlerde düzenli olarak kullanılmaya başlandığı bir duruma geldi. İlk ortaya çıkış döneminde teknolojinin çok fazla ilerlememiş olması sebebi ile kendisine çok fazla kullanım alanı bulamayan nesnelerin interneti gelişen teknoloji ile günümüzde oldukça sık kullanılmaktadır. IoT endüstrisinin geldiği aşama, hayatın hemen hemen her alanında zaman geçtikçe artmaktadır.

 

Aynı şekilde, dijital danışmanlar, analistler ve yazılımcılar, işletmelerden ve tüketicilerden sürekli olarak gelen IoT beklentilerine karşılık verebilmek adına her geçen gün kendilerini geliştirmek zorundadır.

 

Online alışveriş sistemini ve e-ticareti oldukça etkileyecek olan nesnelerin interneti (IoT) akıllı ev aletlerinden kullandığımız her türlü teknolojik aletin içinde yer alacak. IoT cihazları, günlük, cansız nesneleri perakendeciler için potansiyel satış kanallarına dönüştürerek e-ticaretin şeklini değiştirecek. Özellikle e-ticarette büyük önem taşıyan ve daha da önemli hale gelecek olan nesnelerin interneti kullanıcıların ihtiyaçlarını belirleyip otomatik olarak satış hedefi belirleyebilecek ve kullanıcılara ihtiyaçları olan ürünleri sunabilecek. Akıllı cihazlar arasındaki bu etkileşim birden fazla cihazın sanal iletişimi ile eşsiz bir kullanıcı deneyimi sunarken bir taraftan da e-ticaret adına büyük hacimlere ulaşılmasını sağlayacak.

 

E-ticaret hızla genişlemeye ve büyümeye devam ederken, dijital uzmanlar, online alışveriş yapan internet kullanıcılarının sayısının gün geçtikçe artacağını ön görüyorlar. Tüketiciler ve işletmeler için yararlı bir sistem olan IoT teknolojisi, özellikle satıcılar için gelir artışı kaynağı olabilecek niteliktedir. Araştırmacılar tarafından her akıllı telefon, mobil kullanıcısı için 2020 yılına kadar en az beş adet IoT teknolojisine sahip nesneye sahip olacağı tahmin edilmektedir.

 


Nesnelerin İnternetinin E-ticaret Üzerinde Etkileri Nelerdir?

 

IoT teknolojisinin e-ticaret üzerindeki etkisi oldukça büyük. Akıllı televizyonlardan, buzdolaplarına, fırınlara kadar birçok elektronik alette kullanılabilen IoT teknolojisi yaşamları kolaylaştırırken dijital dünya ile bireyler arasında da köprü oluşturuyor.

 

IoT teknolojisi aynı zamanda e-ticaret işletmelerinin operasyonlarını kolaylaştırmasına yardımcı olur ve envanter takibi kolaylığı sağlar.

 

Pazarlama sistemlerinin gelişmesinde kullanılan IoT teknolojisinin kişiler üzerindeki yaygınlığı, firmaların müşterilerinin alışkanlıklarını, davranışlarını izleme imkânı sunuyor.

 

Firmaların hedef kitlesinin demografik yapısının günlük alışkanlıkları, alışveriş geçmişleri, ürün tercihleri ​​ve satın alma alışkanlıkları daha uygun pazarlama kampanyalarına uyarlanabilmek için takip edilip kullanılabilir.

 

Genel verimliliğinin artmasına yardımcı olur. Nesnelerin interneti, e-ticaret işletmelerinin daha önce hiç olmadığı gibi müşterilerle bağlantı kurmasını sağlar. Örneğin, hızlı bir yanıt sağlamak için garanti ve arıza verileri otomatik olarak perakendecilere iletilebilir. Bazı durumlarda kullanıcı bir sorunun varlığından bile haberdar olmaz!

 

Nesnelerin internetine sahip olan cihazlar aynı zamanda kullanıcıları da yönlendirebilmektedir. Akıllı teknolojiye sahip herhangi bir aracın kaza yapması anında nenelerin interneti gerekli olan yardım çağrısında bulunabilir.

 

Aynı zamanda artık insan vücudunda da kullanılmaya başlayan akıllı teknolojiye sahip kalp pili, implant gibi tıbbi enstrümanlarda da kullanılabilmektedir. Böylece herhangi bir olumsuz durumda nesneler arası iletişim ile kullanıcının sağlığı da korunabilir.

 

İnternet kullanıcıları için e-ticaret web sitesi kullanım deneyimi çok önemlidir. Ancak yakın tarihte IoT teknolojisi daha da yaygın hale geldiğinde, yazılımcılar web siteleri için farklı, dikkat çekici yollar aramak zorunda kalacaklar. Bu durum sonunda kişiselleştirilmiş, kullanıcıya özel tarama deneyimleri sunan mobil ve masaüstü web sitelerin ortaya çıkmasına neden olacak.

 

Nesne İnterneti Uygulamaları

 

Nesne odaklı web siteleri yalnızca mobil cihazlardan gelen yanıtlara cevap verirken, aynı zamanda bu teknoloji üzerinde çalışan diğer nesnelere de yanıt vermek zorunda kalacaklar.

 

Internet of things yani nesnelerin interneti birçok şirketin nesnelerin internetine duyarlı web siteleri tasarlamaları gerekecek. Nesnelerin internetinin kullanımına verilebilecek en güzel örnek olarak Amazon Go otomatik ödeme sitemini gösterebiliriz. Yapay zekâ kullanımı ve otomatik sensörler ile kullanıcılar ödemelerini telefonlarına indirdikleri bir uygulama ile gerçekleştiriyorlar.

 

Internet of things ile satın alma süreçleri otomatik hâle geldi. Yakın tarihte, kullanıcıların alışveriş için ne kadar zaman ayırdıklarını bilen, hangi ürüne ihtiyacı olduğunu bilen ve otomatik olarak liste hazırlayan sistemler ortaya çıkacak.

 

Nesnelerin interneti (IoT) yardımıyla, online satış yapan, e-ticaret ile ilgilenen kişiler kullanıcılarını analiz etmek için iki yöntem kullanacaklar. İlki kullanıcıların genel seçimlerine göre teklifler hazırlanması, ikincisi ise kişiselleştirilmiş ve kullanıcının tercih ettiği zaman dilimlerine göre tekliflerin hazırlanması. İlk yöntemde kullanıcılara göre veri madenciliği yapılarak daha önce ki davranış ve tutumlarına göre satış politikası uygulanmasıdır. İkinci yöntemde ise yine veri madenciliği kullanılıyor olmasına rağmen kullanıcılara çok daha kişisel bir deneyim sunar. E-ticaret sitesini ziyaret etme saatlerine, incelediği/satın aldığı ürünlere, kullanıcının demografik özelliklerine göre dijital satış politikası uygulanır.

 

E-ticaret sitelerinde farklı müşterilere gönderilen ürünlerin garanti sürelerini takip etmek ürün ve müşteri sayısı çok olduğu için oldukça zordur. Nesnelerin interneti (IoT) ile garanti kapsama süresi ve kullanıcının ürünü satın alma tarihi gibi bilgileri otomatik olarak günceller. Bu sebeple sistem otomatik olarak güncellenebilir, pazarlama stratejisi olarak kullanıcıları teklifler sunulabilir.

 

Nesnelerin interneti (IoT) özelliğine sahip olan teknolojik aletler, kullanıcının fark etmediği sorunları dahi fark edebilir ve bu sorunu halledebilir.

 

Nesnelerin İnternetini Kullanmanın Dezavantajları Nelerdir?

 

Nesnelerin interneti kullanımı yaygınlaştıkça güvenlik unsuru önemli bir sorun haline geliyor. Kullanılan tüm teknolojik cihazlarda kusursuz bir güvenlik ağı bulunmuyor. Özellikle bu tarz teknolojik aletler daha çok satışa yönelik üretildiği için güçlü olmayan bir güvenlik sistemine sahip olabiliyorlar. Siber saldırılardan oldukça kolay etkilenebilecek bu teknolojik aletler bilgisayar korsanları tarafından kolayca hacklenebilir ve güvenlik sorunu yaşanmasına sebep olabilecek sonuçlar doğabilir.

 

E-Ticaret Sitesinde Nesnelerin İnternetini Kullanmak İsteyen Satıcılara Tavsiyeler

 

E-ticaret satıcıları nesnelerin internetini kendi şirketlerine entegre etmeden önce belirli stratejiler izlemeliler. Müşteri memnuniyetini arttırmak ve müşteriye daha iyi bir deneyim sunmak her zaman avantajlı bir durumdur. Şu an için piyasada 200’den fazla nesnelerin interneti (IoT) platformu bulunmaktadır. Bu aşamada satışa konu olan ürünlere en uygun platform tercih edilmelidir. Nesnelerin interneti büyük bir eko sistem olduğundan, müşteri verilerini almak ve pazarlama stratejileri geliştirmek için ortaklıklar kurulabilir. Yakın tarihte IoT cihazlarının güvenliği yasalar da söz konusu olacaktır.

 

Yasal sorunlardan kaçınmak için, müşterilerin adına güvenlik önemleri alındığından emin olunmalı. Müşteriler ile ilgili bilgileri ve verileri nasıl kullanılacağı konusunda net ve şeffaf olunmalı.

 

 

No Comments

Post a Comment

Comment
Name
Email
Website