Chatbot: Müşteri Hizmetlerinde Yeni Trend!

Chatbot: Müşteri Hizmetlerinde Yeni Trend!

Chatbot: Müşteri Hizmetlerinde Yeni Trend!

Chatbot, müşteri hizmetleri süreçlerinde hayatımızı değiştiren, iletişimi etkinleştiren, alışveriş deneyimini kolaylaştıran yenilik olarak hayatımıza girdi. Chatbot, işitsel veya metinsel yöntemlerle iletişim kuran bir bilgisayar programı vv müşteri hizmetleri veya bilgi edinimi gibi çeşitli hizmetler için yoğun olarak kullanılmaya başlandı. Bu anlamda Chatbot’lar, büyük şirketlerin müşterileri ile iletişim yöntemini değiştirmeye, üstelik müşteri sorunlarını da çok pratik bir şekilde çözmeye başladı.

 

Peki, müşteri hizmetleri söz konusu olduğunda Chatbot neler yapabilir? Öncelikle, geleneksel müşteri hizmetleri yöntemlerini unutmamız gerek. Teknoloji, müşterilerimizle iletişim kurma yollarında devrim yarattı ve bugün mevcut iletişim yöntemleri, müşterilerle daha kolay, daha hızlı ve doğrudan iletişime geçilebilen bir seviyeye ulaştı.

 

Aralık 2016’dan beri faaliyette olan ve şirketlerin müşteri hizmetleri ve satışlarını yönetmesine yardımcı olan araçlardan biri, Facebook Messenger Chatbot programı ürünlerle ilgili soruların yanıtlanması ya da çoklu seçenek sunarak talep gerçekleştirme şeklinde müşteri hizmetleri süreçlerinde hızın artması, servisin standartlaşması ve kalitenin yükselmesine yardımcı oluyor. Mevcutta çeşitli sektörlerin öncü şirketleri yoğun olarak kullanmaya başladı bile. Örneğin; gıda sektöründe Pizza Hut, makyaj endüstrisinde Sephora, taşıma sektöründe Uber, e-ticarette eBay, finans sektöründe ise American Express.

 

Chatbot’ların Satışlara Etkisi

 

Bir marka ile müşteri arasında daha yakın bir ilişki kurmak, müşteri sadakati kazanmak için çok önemli bir unsur. Bu iki kanal arasındaki iletişimi kurmak ve devamlılığını sağlamak üzere, müşteri ihtiyaçlarını hızla karşılayacak, kaliteli bir hizmet sunacak ve operasyonel verimlilik sağlayacak süreçleri kurmak için Chatbot doğru bir araç olacaktır.

 

e-Ticaret ile uğraşan tüm yatırımcılar için yeni bir fırsat olan Chatbot’un performansı tahmin edildiğinden çok daha yüksek olabilir. Müşteriye ürün bilgisinin sağlanmasından, fiyat teklifi sunulmasına, satışın tamamlanmasından, kargo siparişinin verilmesine kadar hem tüketicinin hem de satıcının vaktini alabilecek işlemleri hızlı bir şekilde gerçekleştirmeye yardımcı oluyor. Böylece, müşteri hizmetleri süreci, hızlı ve pratik olurken, küçük sorunlar ve kişisel hizmetten kaynaklanan talepler kolaylıkla çözülüyor.

 

e-Ticaret girişimcilerinin, dijital dünyanın ve e-Ticaret’in gerekliliklerini yakından takip etmesi ve değişime hazır olması gerekiyor. Müşteri memnuniyeti sağlamak, pratik süreçlere sahip olmak ve teknolojiye ayak uydurmak, işletmeleri daha kârlı hale getirmek için hayati öneme sahip. Bu noktada Chatbot aşağıdaki fonksiyonlar için tercih edilebilir:

 

Müşteri Bilgileri Edinme

 

Chatbot’lar tarafından desteklenen çeşitli işlevlerden biri, kullanıcı hakkında bilgi toplamaktır. Ziyaretçinin sizin websitenize veya sosyal ağınıza bağlanması sırasında isim, e-posta, telefon ve meslek gibi veriler alınabilir. Bu bilgi, kampanyalarda kullanılmak üzere müşterilerin demografik özelliklerinin belirlemesine yardımcı olur.

 

Pazarlama ve Satış

 

Chatbot, işletmenin satışlarını artırmak için pazarlama ve kampanya stratejilerinde etkili olarak kullanılabilir. Chatbot’un pazarlama ve satış hedefleri arasında, müşteri hizmetlerine süreçlerinin iyileştirilmesi, potansiyel müşterilerin belirlenerek hedeflenmesi ve mevcut müşterilerin markayla aktif şekilde etkileşimde kalmalarının sağlanması gibi belirlenebilir.

 

Memnuniyet Anketi

 

Müşteri servisindeki bir Chatbot’un odak noktalarından biri müşterilerle etkileşim oluşturmak ve bunun devamlılığını sağlamaktır. Müşteriler ve marka arasında bir köprü görevi görür. Bu temas, işletmeler tarafından kullanılan memnuniyet anketlerinin yerini alabilir, böylece işletmeler süreçteki eksik noktaları tespit edip, gereken iyileştirmeleri yaparak, müşteri memnuniyetini artırabilir. Böylece çok daha sadık tüketici kitlesi yaratılabilir.

 

Tarifeler ve Rezervasyonlar

 

Chatbot’lar tarife bilgisinin verilmesi ve rezervasyon oluşturulmasını basit ve pratik bir şekilde planlayarak organize edebilir. Sinema, tiyatro gibi etkinliklerde, otel, restoran hizmetlerde bu amaçla etkin olarak kullanılabilir.

 

Bilgilendirme ve Teklif

 

Chatbot aracılığı ile müşteriler işletmenin ürün veya hizmet bilgilerine kolaylıkla erişim sağlar, müşterinin hangi fiyat aralığında nasıl bir ürün aradığını seçenekli birkaç soru ile belirleyerek, aradığı ürün ile ilgili teklif veya öneriler sunabilir. Böylece satış ve kâr oranları artarken, operasyonel süreçler kolaylaşır, müşteri memnuniyeti sağlanır.

No Comments

Post a Comment

Comment
Name
Email
Website