Mobil Ödemeler

Mobil Ödemeler

Mobil ödemeler, perakende satış mağazalarının ve online tüketicilerin alışveriş yapma biçimini değiştiriyor. Perakende ve e-ticaret sektörlerinde yer alan pazarlamacılar, mobil pazarlama yoluyla tüketicilerin ilgisini çekiyor ve çok kanallı alışveriş yapan herkes için giderek daha da önem kazanıyor.

 

Çalışmalar ve endüstri raporlarına göre, dünyada bir mobil devrim gerçekleşiyor. Bu devrim de mobil ödeme, mikro ve çok kanallı alışveriş gibi kavramlar tüm sektörlerdeki pazarlamacılar arasında giderek önem kazanıyor. Google’a göre, akıllı telefon kullanıcılarının %68’i sabah uyandıktan 15 dakika sonra telefonlarını kontrol ediyor. Dahası, Mitek ve Zogby Analytics, akıllı telefon kullanıcılarının %87’sinin gece gündüz akıllı telefonlarını her zaman yanında bulundurduklarını bildirdi. Benzer şekilde KPCB, telefonlarımızı günde 150 kez kontrol ettiğimizi ve Comscore’a göre telefonlarımızda günde 177 dakika harcadığımızı belirtti. Bütün bu rakamlar günlük yaşamımızda mobil cihazların önemini vurguluyor.

 

 

Mobil Ödemelerle İlgili En Sık Sorulan 5 Soru

 

Mobil ödemeler nedir?

 

Mobil ödemeler, mobil cihazınız vasıtasıyla dijital olarak gerçekleşen işlemlerdir.

 

Mobil cüzdan nedir?

 

Cep cüzdan, kredi kartı bilgilerinizi saklayarak dijital olarak ödeme yapabilmeniz için (güvenli şekilde) tasarlanmış bir uygulamadır. Bir tüketici, telefonuna mobil cüzdan uygulamasını indirebilir ve güvenlikte depolanacak kredi veya bankamatik kartı bilgilerini ekleyebilir. Çoğu mobil cüzdan parmak izi yetkilendirmesi veya diğer güvenlik önlemleri gerektirir.

 

Mobil ödemeler nasıl çalışır?

 

Mağazalardaki mobil ödemeler, “alana yakın iletişim” anlamına gelen NFC adlı bir teknoloji ile etkinleştirilir.

 

Mobil ödeme sistemlerinin faydaları nelerdir?

 

Mobil ödemeler güvenli, hızlı ve kullanışlıdır.

 

Mobil ödemelerin geleceği nedir?

 

Gelişmiş güvenlik özellikleri ve kolaylıkları nedeniyle mobil ödeme kabulü gün geçtikçe artmaya devam edecektir.

 

 

E-Ticarette Mobil Ödemeler

 

Birçok farklı mobil ödeme sistemi türü vardır ve çoğu mobil ödeme sistemi şu kategorilerden birinde tanımlanabilir.

Gündelik İşlemler: Bu tür mobil ödeme işlemi bulunduğunuz yerde gerçekleşir. Telefonunuzda bir uygulama açabilir ve istediğiniz kişiye istediğiniz herhangi bir nedenle ödeme gerçekleştirebilirsiniz. Para genellikle banka hesabınızdan doğrudan alınır, ancak bazı hizmetler nakitleri daha hızlı transfer etmek için “cep cüzdanında” tutmanıza izin verir.

 

Satış Noktası Ödemeleri: Hizmeti veya ürünü satın aldığınız yerde gerçekleşir. Birçok mağazada faturanızı ödemenizi kolaylaştıran POS mobil ödeme sistemleri vardır.

 

Kapalı Çevrim Mobil Ödemeler: Bu mobil ödeme türleri bir şirkete özgüdür. Örneğin, Starbucks telefonunuzdan bir şey satın almanızı sağlar; hatta mağazadaki hattı atlayabilir ve siparişinizi hızlı vermek için doğrudan mobil sipariş belirleyen satıra geçebilirsiniz.

 

Taşıyıcı Ödemeleri: Artık her cep telefonu ödeme kabiliyetine sahip bir sistem içerdiğinden ve telefon operatörü kullandığından, telefonunuzdan bir şeyler ödemenizi sağlayan ancak cep telefonu faturasını alıncaya kadar ödemeniz gereken bazı hizmetler bulunmaktadır.

 

Mobil Kart Okuyucu: Bazı şirketler, bir bankamatik veya kredi kartından ödeme kabul etmek için kullanılabilen telefonunuza veya tabletinize takılan küçük bir cihaz sunar. Bu, küçük işletmeler ve hatta hareket halindeyken ödeme kabul eden işletmeler için uygun bir sistemdir.

 

 

Müşterilerin mobil ödemeye katılımı nasıl sağlanır?

 

Google, tüketicilerin mobil anlarını ‘mikro anlar’ olarak tanımlar ve bunları “Bilmek istiyorum”, “gitmek istiyorum”, “satın almak istiyorum” ve “anında yapmak istiyorum” olmak üzere dört bölüme ayırır. Bu mikro-anlar pazarlamacılar için çok önemlidir, çünkü tüketicilerin karar alma yolculuğu içerisinde kritik temas noktaları olarak görülür. Pazarlamacılar, ‘orada olmak’, ‘faydalı olmak’ ve ‘hızlı olmak’ için her mikro-anın aşamasında mobil pazarlama ve katılım taktiklerine karar vermelidir. Çeşitli veriler, tüm bu mikro-anların perakende ve e-ticaret markaları için özellikle önemli olduğunu göstermektedir. Çünkü bu işletmeler tüketicilerin karar verme yolunda yaptıkları eylemlerden doğrudan etkilenmektedir. Bu nedenle perakende ve e-ticaret pazarlamacıları, kullanıcıların katılımını artırmak için bu mobil anları önemli bir şekilde analiz etmeyi hedeflemelidir. Bu durum, aşağıdaki istatistikler tarafından kuvvetle desteklenmektedir.

 

 

Perakende ve E-Ticaret Pazarlamacıları Başarılı Olmak İçin Ne Yapmalılar?

 

Her pazarlamacı, özellikle mobil anlarında tüketicileri için ‘orada olmayı’ istemektedir. Çoğunlukla, mobil anlarında tüketicilerin önünde görünmeleri pazarlamacılar için en yüksek dönüşümü getirir. Örneğin, Google ve Ipsos’un ortak bir çalışması, akıllı telefon kullanıcılarının 1/3’ünün ihtiyaç duydukları anda sağlanan bilgiler nedeniyle amaçlanmamış bir şirketten veya markadan alışveriş yaptıklarını gösteriyor.

 

Orada bulunma stratejisi, markaların doğru zamanda tüketici ihtiyaçlarına hitap etmelerine ve tüketicilerin karar verme yolunda ilerlemelerine yardımcı olma şansını verir. Buna ek olarak, orada bulunmak, pazarlamacılara sadık müşteriler tabanını ve müşterilerin yaşam boyu değerlerini artırmak için kullanıcılarıyla olan ilişkilerini derinleştirmeye yardımcı olur. Mobil aramalar, uygulama etkileşimleri, mobil site ziyaretleri veya mobil video görüntüleme gibi tüketicilerin mobil anlarında olmak, pazarlamacılar için özellikle perakende ve e-ticaret sektörlerinde çok önemlidir.

 

Mobil uygulamada (e-ticaret markaları için) uygun kullanıcı deneyimi ile mobil üzerinden ödemeyi etkinleştirmek kolay ve hızlı ödeme fırsatı sunmak, müşteri memnuniyeti açısından çok önemlidir.

 

 

Perakende Ticaret ve E-Ticaret Sektörlerine Yönelik Mobil Ticaret Taktikleri

 

Kurumlar, satın almaya giden basamakları ortadan kaldırmak ve hızlı olmak için 3 strateji uygulayabilir.

 

  • Tek Tuşla İşlevsellik Uygulanması: Hem perakende hem de e-ticaret uygulamaları için, “anında satın alma” düğmelerinin eklenmesi tüketicilerin işlemlerini hızla tamamlamalarına olanak tanır.

 

  • Kullanıcının Formları Doldurmasına Yardımcı Olma: Hem perakende hem de e-ticaret uygulamaları için, tek tıkla sipariş tüketicilerin işlemlerini hızla tamamlamalarına olanak tanır.

 

  • İşlemi Bitirmek için Alternatifler Sağlama: Doğrudan tüketicilere perakende satış mağazalarına (Perakende markalar için) bildirim göndermek veya alışveriş sepetinden vazgeçen tüketicilere (e-ticaret markaları için) etkileşimli bildirim göndermek için konuma dayalı indirimler sunmak tüketicilerin işlemlerini hızla tamamlamalarına olanak tanır.

 

No Comments

Post a Comment

Comment
Name
Email
Website