Melek Yatırımcı Bulmak İçin İpuçları

Melek Yatırımcı Bulmak İçin İpuçları

 

Bu yazımızda sizlerle Melek Yatırımcı Bulmak İçin İpuçları paylaşmak istiyoruz. Öncelikle Startup, Girişimci, Melek Yatırımcı gibi kavramlar nedir, onlardan bahsedelim. Startup, genellikle yenilikçi bir ürün, hizmet, süreç veya platform etrafında uygulanabilir bir iş modeli geliştirerek pazar ihtiyaçlarını karşılamayı amaçlayan bir girişimdir. İnovatif, yenilikçi fikrini paylaşmak isteyenlerle, maddi kaynak sağlayacak olan yatırımcılar bir araya gelir ve girişimci fikrini sunarken, yatırımcı ise maddi olanak sağlar. Bu konu ile ilgilenen melek yatırımcılar küçük girişimcilere veya girişimcilere yatırım yapar. Melek yatırımcıların sağladığı sermaye, girişimciliği zorlayan evreler boyunca şirketi destekleyebilir ya da yalnızca bir defaya mahsus para enjeksiyonu gerçekleştirebilir.

 

Girişimci için yatırımcılarla konuşmaya hazır olmak Startup’ın en zorlu bölümlerinden biri olabilir. Projesine uygun olan melek yatırımcıya ulaşmak, finansman desteği için güvenini sağlamak ve ikna etmek her ne kadar zor bir süreç olsa da imkânsız değildir. Çoğu girişim sermayedarı ve melek yatırımcıları her gün düzinelerce teklif alır ve herkesle tanışmaya zamanı olmaz. Bu sebeple doğru kanalı bulmak ve hatta nokta atışı yaparak eksiksiz ilk görüşmede melek yatırımcıyı etkilemek çok önemlidir. İstatistiklere göre bir projenin hayata geçmesi için ortalama 50 yatırımcı ile görüşülmesi ve projenin anlatılması gerekiyor. İyi haber şu ki, doğru yatırımcılarla toplantı yapmanız ve toplantı esnasında kendinizi en iyi şekilde tanıtmanız için size yardımcı olacak, melek yatırımcılara ulaşmanız için size fırsatlar sunan kaynaklar da mevcut.

 

 

Melek Yatırımcı Bulmak İçin Nasıl Bir Yol İzlemelisiniz?

 

Melek Yatırımcı Profili Oluşturun

 

Melek yatırımcı profili hem yatırımcılar hakkında bilgi edinmek hem de sizinle ilgili bilgi sahibi olmak için mükemmel bir yoldur. Şirket, ürün ve ekip üyeleriniz hakkında belirli bilgiler de dahil olmak üzere bir profil oluşturmak, alanınızla ilgilenen kişilerin sizi bulmasını kolaylaştırır. Profilinize ait gerekli bilgileri doldurduktan sonra profilinizi arkadaşlarınızla, profesyonel arkadaşlarınızla paylaşın ve onlardan referans isteyin.

 

Tanışacağınız Yatırımcıların Stratejik Listesini Oluşturun

 

Bireysel toplantıların bir yatırımla sonuçlanma olasılığı göz önüne alındığında, olabildiğince geniş bir netliğe sahip olmalısınız. 30-50 yatırımcı ile kendinizi kısıtladığınızda kendinize çok fazla şans tanımamış olabilirsiniz. Listenizi elinizden geldiğince geniş tutun. Sektörünüze, girişimcilik planınıza uygun ve ihtiyacınızı karşılayabilecek finansmanı sağlayabilecek melek yatırımcıları listeleyin.

 

Ağlarınızı Kullanın

 

Yatırımcılar çok yoğun olduklarından ve farklı alanlarla ilgilide çalıştıklarından dolayı direkt ulaşmanız ya da iletişim sağlamanız çok zor olabilir. Bu sebeple eğer varsa ortak tanıdıklarınızı kullanarak ulaşmaya çalışın. Böylece melek yatırımcıdan öncelik kazanabilirsiniz. Eğer bir araya gelmek istediğiniz yatırımcıların bir listesine sahipseniz, bunu birer birer gözden geçirin ve ortak tanıdıklarınızı olup olmadığını araştırın.

 

Yatırımcı ile Olan İletişiminizi Özenli Kılın

 

Tabii ki, bir giriş bulamadığınız bazı yatırımcılar olacak ve iletişime geçme konusunda oldukça zorlanacaksınız. Durum böyle olduğunda, yalnızca yatırımcılara yüzlerce soğuk e-posta göndermediğinizi kanıtlayan e-postalar hazırlayarak kime ulaşmak istediğiniz konusunda net olduğunuzu belirtin. Ne istediğinizi açık ve net bir şekilde belli ediyor olmanız ve istikrarınızı göstermeniz yatırımcının da dikkatini çekecektir. Özellikle girişim projenizi anlatan kısa bir video hazırlayıp göndermeniz oldukça etkili olacaktır.

 

Yatırımcılara Size Ulaşmaları İçin Bir Neden Verin

 

Şirketiniz büyük bir yatırımcı bulmak istiyor, yatırımcılar da büyük şirketleri bulmak istiyorlar; bu da ihtimallerin her iki yönde ilerlediği anlamına geliyor. Kendinize zaman ayırdığınızdan emin olun. Ürününüz üzerinde çalışın ve en iyi şekilde ifade edin. Gerekirse her yatırımcıya projenizde ilgisini çekebilecek alanları anlatarak başlayın. Böylece rakiplerinizden bir farkınız olup, yatırımcının dikkatini de üzerinize çekebilirsiniz.

En iyi melek yatırımcı bulma taktikleri olsa dahi, yatırımcılar tarafından geri çevrilme ihtimaline kendinizi her zaman hazırlayın. Ancak bu durum sizi yıldırmasına da izin vermeyin. Kendinize olan güveninizi kaybetmeden, yılmadan projenizden, ekibinizden bahsedin ve iletişim ağlarını zorlayın. Bazı durumlarda finans miktarından da bahsetmek melek yatırımcıların dikkatini çekebiliyor. Her ne kadar ret cevabı almak canınızın sıkılmasına neden olsa da evet olumlu cevabını duymak sizin için çok daha heyecanlı bir hale gelecek.

 

 

Türkiye’de Bulunan Melek Yatırımcı Kuruluşları

 

Galata İş Melekleri

Emre Kurttepeli, Alemşah Öztürk, Ahu Büyükkuşoğlu Serter, Arif Akdağ, Burak Divinlioğlu, Cem Soysal, Elbruz Yılmaz, Erinç Özada, Fatih İşbecer, Ferhan Cook, Fırat İşbecer, Fulvio Villa, Haluk Elçi, Joachim Behrendt, Kaan Boyner, Melih Ödemiş, Nevzat Aydın, Orkun Tekin, Ömer Faruk Akarca, Ömer Hızıroğlu, Önder Öztarhan, Serhat Görgün, Serkan Borançılı, Sina Afra, Uğur Şeker ve Ziya Boyacıgiller.

 

Etohum

Murat Şahin, Joachim Behrendt, Barış Ruacan, Faruk Eczacıbaşı, Erol Bilecik, Hasan Aslanoba, Nevzat Aydın, Orhan Göksal, İhsan Elgin, İlkan Gökyılmaz, Ahmet Emre Sarı, Burak Ertaş, Tolga Tatari, Tolga Kabataş, Yüksel Dibekoğlu, Fatih İşbecer, Ari Kesisoğlu, Burçin Didinedin, Erdem Yurdanur, Fırat İşbecer, Melih Ödemiş, Emre Kurttepeli, Burak Divanlıoğlu, Serkan Borançılı, Sina Afra, Orkun Tekin, Aydonat Atasever, Haluk Elçi, Ersan Özer, Ertuğrul Balen, Pamir Gelenbe, Cem Sertoğlu, Kerim Baran, Cem Soysal, Kerim Türe, Tarkan Onar, Wouter Gort, Tümay Asena, Burak Büyükdemir.

 

 

No Comments

Post a Comment

Comment
Name
Email
Website