KOBİ’ler İçin Büyüme Rehberi

KOBİ’ler İçin Büyüme Rehberi

KOBİ’ler İçin Büyüme ve E-Ticaret Rehber

 

Kobi Nedir?

Kobi; açılım olarak küçük ve orta boylu işletmeler anlamına gelmektedir. Bu işletmeler ülkenin ekonomisini canlı ve dinamik tutmada önemli bir etkiye sahiptir. Bu nedenle özellikle son zamanlarda Kobi’lere devlet de önemli ölçüde destek olmaktadır.

 

Kobilerin Özellikleri:

 

Kobiler; düşük bütçe ile birden fazla üretim ve çeşitlilik sağlama, istihdam oluşturma, ekonomik dalgalanmalarda uyum sağlayarak daha az zarar görme, bölgelerarası dengeli kalınma, ekonomiyi canlı tutma, teknolojiden eşit ölçüde yararlanabilme gibi özelliklere sahiptir.

E-Ticaret Nedir?

Teknoloji hayatımızın içinde ve hep var olmaya da devam edecek. Teknolojinin özellikle son birkaç yılda gösterdiği gelişim ve değişimleri göz önünde bulundurursak; önümüzdeki zamanlarda olmazsa olmazımız olduğunu her alanda göreceğiz. Hele ki; iş dünyası için e-ticaret güçlü bir kapı niteliğinde olacaktır. E ticaret; mal ve hizmet alım satımının, elektronik ortamda gerçekleştirilmesidir.  Bu anlamda e-ticaret küresel bir ekonomi, kar, ticari çevre, pazar büyüklüğü, iş imkânı ve potansiyel bir iş gücü sağlamaktadır.

 

E-Ticaret Rehberi

E-ticaret, günümüzde para kazanmanın en kolay yollarından biridir. Ancak e-ticareti doğru ve yaratıcı bir şekilde kullanmakta fayda var. Peki, e-ticarette nasıl bir yol izlemek gerekiyor? Öncelikle, e-ticaretin nasıl kullanıldığına ilişkin araştırmalar yapmalı, sürece göre aylık ve yıllık planlamalar yapmalısınız. E- ticaret için internet sitenizi oluşturmalısınız. İnternet sitenizi oluşturmak için hosting’inizi yani; sitenizin alt yapısını kaydeden fiziksel ortam sağlayıcısını ve domain yani internet sitenizin adını almalısınız. Sitenizin adının akılda kalıcı olmasına özen göstermenizde fayda var. E-ticaret sitesi için sanal pos ve vergi prosedürlerini de yerine getirmeniz gerekmektedir. Sırasıyla gerçekleştirdiğiniz bu işlemlerden sonra, ürünlerinizi e-ticaret üzerinden pazarlamaya başlayabilirsiniz. Hâlihazırda elinizde bir ürün yoksa uygun fiyatlarla ürünlerinizi tedarik edebileceğiniz firmaların araştırmasını yapabilirsiniz.  Tüm bu aşamalardan sonra geriye sadece pazarlamak ve satış oranını arttırabilmek kalıyor. Siteniz için sosyal medya hesapları oluşturarak, Kobilerinizin tanıtımını kolaylaştırabilirsiniz.

 

E-Ticaret Kobi’leri nasıl etkiliyor?

 

E-ticaret piyasada hızla büyürken, teknolojinin özellikle internetin gelişimiyle birlikte, toplam hacim içerisinde pazar payı gün geçtikçe artmaktadır. Her ne kadar Kobilere yönelik e-ticaret faaliyetlerinde, birçok ülkeye nazaran yolun çok başında olunsa da, doğru bir yol haritasıyla köklü bir yatırım ve iş alanı yaratılabilir.

E-ticaret, aracıları ortadan kaldırarak direkt tedarikçiden satın alma olanağı sunar. Bu anlamda, işletmeler aracıya maliyet ayırmak zorunda kalmazlar ve daha az maliyetle kar sağlamış olurlar. E-ticaret aynı zamanda işletmelerin ve ürünlerin dünyanın hemen her yanındaki potansiyel müşterilere ulaşarak, ürünlerden haberdar olmalarını kolaylaştırır. E-ticaret ile sipariş yüzde ve eğilimlerini takip edebilir, sonraki ürünlerinizi bu eğilimlere göre yeniden düzenleyebilirsiniz. Bu da sürekli değişen dünyaya ayak uydurmanızı kolaylaştırarak, her süreçte potansiyel müşteri kitleleri yaratmanızı sağlar.

 

E-ticaret Kobileri büyük oranda etkilemekte ve Kobilere önemli avantajlar sunmaktadır. E-ticaret; ucuz pazarlama ve maliyeti en aza indirmenin yanında gelir akışını arttırmanıza ve bu akışı kontrol etmenize olanak sağlar. En önemlisi de Kobiler, büyük işletmeler karşısında dünyada tanınır hale gelebilir.

Kredi kartı, kapıda ödeme gibi seçenekleri müşterilere sunabilme imkanı sağlayan e-ticaret, Kobi’lerin ürünlerini profesyonel ve güvenli bir şekilde, online olarak tüketiciyle buluşmasında önemli konumda bulunmaktadır. E-ticaret Kobi’lerin zamandan büyük oranda tasarruf sağlamanın, teknolojiyi ve bilgiyi eş zamanlı yönetebilmenin önünü açıyor.  

 

Bilgi ve iletişim çağının, ticaretle iç içe geçmesi, e-ticareti kaçınılmaz kılmaktadır. Bu anlamda Kobiler, potansiyel müşterilerine, doğru bir kanalla, hızlı bir erişim sağlayabilmektedir. İnternet kullanıcılarının her geçen gün artması,  internet üzerinden yapılan hizmet ve satışlar da artış göstermektedir. Teknoloji bu kadar avantajı ve çeşitliliği sunarken, bazı işletmeler ne yazık ki gerek geleneksel satış yöntemlerinden uzaklaşamamaları gerekse e-ticaretin faydalarını yeterince bilmediklerinden dolayı, büyüme ve tanınma imkânlarını da kaçırmaktadırlar.

 

E-ticaret gün geçtikçe daha fazla alana yayılarak gücüne güç katmaktadır. OECD’ye yani Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Teşkilatı’na göre e-ticaret; kişilerin ve kurumların yazılı metni, ses, görüntü gibi sayısallaştırılmış verilerin açık veya kapalı ağlar üzerinden iletilmesine dayanan ticaretle ilgili işlemlerdir. Bu tanımdan hareketle e-ticaret, Kobilerinizin yazılı ve görsel olarak da tanıtımını yapmanızı sağlayarak, potansiyel müşterileri ürünlerinize çekmenizi kolaylaştırmaktadır. Tüm bunlarla birlikte, e-ticaret üzerinden Kobilerinizdeki verilerin, sayısallaştırılmış halini görebilir, ürünlerinizle ilgili olumsuz geri bildirimleri telafi edebilirsiniz. En başta belirtildiği gibi, Kobilerin geniş bir pazara çıkması, ülke ekonomisini aktif tutması ve uluslararası bir boyut kazanması gibi birçok nedenden dolayı, Kobilere devletin de önemli ölçüde desteği olmaktadır. Kobilerinizi e-ticaret ile buluşturarak, kazancınızı önemli ölçüde arttırabilir, işletmelerinizi daha büyük çapta tanıtabilirsiniz.

 

E-Kobi nedir?

E-Kobi online eğitim ve gelişim platformudur. Teorik ve akademik bilgi ve deneyimlerin sunulduğu e-Kobi ile işletmenizin verimliliğini en iyi şekilde artırabilirsiniz. E-Kobi; iş geliştirme, doğru büyüme ve yatırım stratejileri gibi birçok eğitimden yararlanmanızı sağlar. KOSGEB’in kendi sayfasından e-kobi’ye üye olarak, devletin sağladığı destek kredilerinden ve KOSGEB’in verdiği eğitimlerden kolayca haberdar olabilirsiniz.

No Comments

Post a Comment

Comment
Name
Email
Website