İş Zekâsı Nedir?

İş Zekâsı Nedir?

İş Zekâsı (Business Intelligence, BI) bir organizasyonun ham verilerini analiz etmek için kullandığı çeşitli yazılım uygulamalarının tümünü kapsayan, veri madenciliği, online analitik işleme, sorgulama ve raporlama dahil olmak üzere birbiriyle ilgili çeşitli aktivitelerden oluşan bir disiplindir. Firmalar karar verme, maliyet düşürme ve yeni iş fırsatlarını tanımlamayı geliştirmek için iş zekâsını kullanırlar. Erişilebilir veri sunmanın yanı sıra iş zekâsı, tedarikçi ve müşterilerle olan ilişkinin değerini daha kolay bir biçimde ölçebilmelerini sağlayarak, firmalara anlaşmalar esnasında daha fazla güç verebilir.

 

E-ticaret girişiminize pazarda seçkin bir marka yaratma vizyonuyla başladınız. En başından itibaren, müşterilere en iyi ürünleri ve hizmetleri sunma sözü verdiniz ve bu sözünüzü de tuttunuz. Bir süre sonra, ilk olumlu sonuçların ardından, işinizi bir sonraki seviyeye taşımayı planlıyorsunuz. Bunun için;

 

  • En iyi kaynaklarınızı kullandınız.
  • İlgili BT altyapısını yükselttiniz ve yönetsel rolleri atadınız.
  • Piyasaya ürün sürdünüz.

 

Fakat maalesef şu ana kadar bu işten elde edilen heterojen çalışmalarla sağlıklı veriler elde edemediniz. Yalnızca e-ticaret yapınızın üzerinde çalıştınız, ancak verilerle olan ilişkinizi değiştirmede başarısız oldunuz. Sonuç olarak; bir süre sonra, sahip olduğunuz şey, işinizin başında başarıyla üretilen, yapılandırılmamış verilerden oluşan bir enkaz olacaktır. İşletmenize harcadığınız yüksek servetlerin altında, başarılı bir iş umudunu öldüren veri yığınları elde edersiniz.

 

İş Verilerinizle Olan İlişkiniz Neden Önemli?

 

Tarih boyunca veri kahramanları inanılmaz şeyler başarmak için veri kullandı ve iş zekâsı modern işletmeler için önemli bir kavram haline geldi.

 

  • Einstein, evreni anlamak için verileri kullandı.
  • Florence Nightingale insan sağlığını ilerletmek için verileri kullandı.
  • Galileo, statükoyu devirmek için verileri kullandı.

 

Bilgi çağında kanıta dayalı karar vermek artık çok daha önemli ve bu yalnızca iş zekâsı ile başarılabilir. İş zekâsı, ham iş verilerinizi daha iyi iş sonuçları için harekete geçirir. Çeşitli kaynaklardan elde edilen veriler, pazar fırsatlarını ve ticari güçleri, zayıf yönleri analiz etmek için kullanılır. Gelecekteki iş stratejilerini şekillendirmek için eleştirel kavrayışlar toplamaya yardımcı olan çok sayıda yöntem, araç ve teknoloji çözümü bulunmaktadır.

İş zekâsı, uzun vadede işletmenizin başarısını gösterir. Eğer e-ticaret işiniz istihbarat ile beslenirse, kazancınıza önemli katkılarda bulunabilirsiniz.

Veri size aittir ve en iyi rekabet avantajına girmenizi sağlar.

 

Satış ve Karlılık Analizi

 

İş zekâsı (BI) çözümleri, trendleri ve ürün taleplerini ortaya çıkarmak için ürün satışlarını analiz etmenizi ve buna göre satış stratejisini formüle etmenizi sağlar. Eğilimleri ve iş fırsatı alanlarını belirleyerek elde edilen verileri anlamlı kılmak için üst düzey yöneticileri ve dış tedarikçileri içeren tüm paydaşların sorumluluklarını etkiler. Ayrıca, iş zekâsı verimli bir şekilde hizmet vermek için e-ticaret mağazanızı hazırlar.

 

E-Ticaret Sitenizin Operasyonel Analizi

 

İş zekâsı araçları, kârlılığı ve gerçek temelli karar vermeyi en üst düzeye çıkarmak için site altyapı operasyonları hakkında kesin bilgiler sağlar. Verileri iş zekâsı kullanarak birleştirmek, satış performansınızı farklı coğrafi sınırlar boyunca izlemenize ve bu şekilde pazarlamayı hızlandırmanıza, promosyon yatırımları yapmanıza olanak tanır.

 

Müşteri Analizi

 

Müşteri davranışını anlamak, giderek yoğunlaşan rekabet ortamında sürdürülebilirlik için çok önemli. İş zekâsı araçları, müşterilerin satın alma alışkanlıklarını belirlemek, pazarlama kampanyalarını planlamak, müşterilerin sadakatini kazanmak, müşterileri korumak ve müşteri segmentasyonunu gerçekleştirmek için ayrıntılı müşteri analizi sağlar.

 

Mal Yönetimi

 

İş zekâsı araçlarıyla, doğru ürünü doğru zamanda pazarlayabilirsiniz. Müşteri analizinden elde edilen bilgilere bağlı olarak, ürünlerin performansını değerlendirebilir ve verimli alanlarda tanıtımı hızlandırabilirsiniz. (Bireysel öğeler, kategoriler, coğrafya vb.) Buna ek olarak, stoklama senaryolarını en aza indirebilir, envanter düzenini sağlayabilirsiniz.

 

Envanter Yönetimi

 

Pazarlama dinamikleri, optimum envanter seviyelerini korumayı zorlaştıran talepleri dalgalandırır. İş zekâsı araçları, beklenmedik durumlardan ötürü ürün stokundan vazgeçilmesini önlemenize yardımcı olur. İş zekâsı araçlarını kullanarak, nerede ve hangi ürünlerin talep halinde olduğunu hızlı bir şekilde belirleyebilirsiniz. Ayrıca ürün indirimleri ve promosyonlar için stratejiler oluşturabilirsiniz.

 

İş zekâsı araçları ayrıca envanter seviyelerini optimize edebilir, stokları yeniler ve envanter hareketlerini izleyebilir.

 

En önemlisi, çevrimiçi mağazadaki ürünlerin stok seviyesinin yetersiz olması ve gelecekteki talepler için hazır envanter nedeniyle kaybedilen satışları izlemenize olanak tanır.

 

Pazarlama Analizi

 

İş zekâsı araçları, davranışları anlamanıza ve pazarlama çabalarınızı en iyi şekilde hedeflemenize olanak tanır. Müşterilerin çevrimiçi mağazanızla etkileşim noktalarını analiz ederek, hedef kitleye özel teklifler ve öneriler sunabilirsiniz.

 

İş zekâsı araçları, koşullandırılmış stratejilerin sonuçlarını internet üzerinden ölçmenize yardımcı olur. Bu, tüketici etkileşimlerini güçlendirmenize, promosyonları yönetmenize, müşteri samimiyetini etkinleştirmenize ve yatırım getirinizi en üst düzeye çıkarmanıza yardımcı olur.

 

Rakiplerinizden daha iyi performans almak, sadık bir müşteri tabanı oluşturmak ve ihtiyaç duyduğunuz daha yüksek yatırım getirisi sağlamak için, çeşitli kaynaklardan edinilen işletme verilerini analiz edin. Sizinle işletme verileriniz arasındaki iletişim engellerini ortadan kaldırın Yapısal olmayan verileri değiştirin, beğeniler, tweetler, tıklamalar, videolar gibi etkileşimleri yapılandırılmış verilere dönüştürün Elde edilen verilere, tüm işletme sorgularınıza cevap vererek hareket edin. Verilerle stratejiler kurun

 

No Comments

Post a Comment

Comment
Name
Email
Website