Güvenli Alışveriş ve e-Ticaret İlişkisi

Güvenli Alışveriş Ve E-Ticaret İlişkisi

Güvenli Alışveriş ve e-Ticaret İlişkisi

E-Ticaret siteleri hayatlarımıza girdiğinden beri Fraud, Chargeback, 3D Secure, Güvenli Alışveriş gibi kavramlarla da sık sık karşılaşır olduk. E-Ticaret hem müşteri hem de satıcı açısından kolay ve keyifli bir alışveriş seçeneği; ancak bununla birlikte bir e-Ticaret sitesinde alım ya da satım yapılırken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar var.

 

E-Ticaret sitelerinde ödemelerin önemli bir kısmı kredi ve banka kartı ile yapıldığı için başlıca kullanılan sistem de Sanal POS oluyor. Ancak internetten yapılan kartlı ödemeler de kartların kopyalanması gibi bazı yöntemlerle pek çok sahtekârlık işlemlerine de ortam sağlayabiliyor. İnternette kart ile yapılan işlemlerin daha güvenli hale gelmesi için kullanılan başlıca yöntemlerden birine 3D Secure adı verilir.

 

3D Secure Güvenli Alışveriş Nedir?

 

3D Secure Güvenli Alışveriş, e-Ticaret’te sahteciliği azaltmak üzere kullanılan önemli yöntemlerden biridir. 3D Secure sistemi, dünyanın en önemli kart sağlayıcılarından biri olarak bilinen Visa tarafından geliştirilmiştir ve Mastercard tarafından da desteklenir. Uluslararası platformda geçerliliği olan bu sistem kredi kartı ile ödemelerde zorunlu veya tercihli olarak kullanılabilirken, banka kartı ile yapılan tüm ödemelerde ise 3D Secure kullanmak zorunludur. Türkiye’de 3D Secure sistemi hemen hemen tüm bankalar tarafından desteklenmektedir. Bu sistemin e-Ticarete kattığı güven algısı ve sağladığı üst düzey koruma, sektörün de gelişmesine öncü olmaktadır.

 

Uygulama basittir, internetten alışveriş yapan müşteri ödeme adımına gelip kart bilgilerini girdikten sonra bilgisayarında 3D Secure ekranı açılır. Müşteri 3D Secure ile alışveriş yapacağını onayladığında bankada kayıtlı olan cep telefonuna SMS ile bir güvenlik kodu gelir. Kart sahibi siparişini oluşturabilmek için bu kodu doğru olarak girmelidir. Böylece ödeme, bankanın sorumluluğu altına girmiş olur.

 

3D Secure kullanan internet sitelerinde sahtecilik faaliyetleri minimuma iner. 3D Secure ile ödeme işlemi yapan bir web sitesinde, kart 3. şahısların eline geçmiş olsa da, 3D Secure onay SMS’i kart sahibinin bankada kayıtlı cep telefonuna gönderileceği için onay kodu girilmeden karttan herhangi bir çekim yapılmaz. Bu şifreyi bilmeyen 3.kişinin alışverişi tamamlaması mümkün değildir.

 

Bu yöntem e-Ticaret sitelerinde Fraud yani sahteciliği önlemek adına son derece önemli. Çünkü, kart sahibinin kart bilgileri çalınmış olabilir ve internet bu kartı kullanmak için en kolay yerdir. Bu yüzden de Türkiye’de E-Ticaret sektörü geliştikçe, Fraud faaliyetleri de artış göstermiştir. Bu durum hem kartı çalınan kişileri zor duruma sokmakta hem de bankaların ve firmaların yoğun bir şekilde Chargeback şikayeti yaşamalarına neden olmaktadır.

 

Fraud Nedir? Chargeback Nedir?

 

Online dünyada oldukça sık karşılaşılan Fraud faaliyetleriyle veri hırsızlığı yapılmakta, kart bilgileri kopyalanmakta ve hatta bu kart bilgilerinin satılmasıyla kazanç elde edilmektedir. 3D Secure kullanmayan E-Ticaret siteleri, Fraud yani sahtecilik-dolandırıcılık açısından savunmasız durumda oluyor. Dolandırıcılar ele geçirdikleri kart bilgileri ile bu sitelerde harcama yapıyor.

 

Fraud ile çalıntı kartların bilgileri büyük çaplı dolandırıcılık faaliyetleri için kullanılabilir, karttaki para nakit olarak farklı hesaplara aktarılabilir ya da kontör, sanal oyun gibi nakde dönüşü hızlı olan ürünler satın alınabilir. Dolandırıcıların bu faaliyetleri, kart sahiplerinin ay sonu ekstrelerinde bilgileri dahilinde olmayan harcama tutarları görmelerine neden olur ve bu durum chargeback yaratır.

 

Bir kart sahibi bir e-Ticaret sitesinden bilgisi dışında alışveriş yapıldığını iddia ettiğinde, uluslararası kurallar gereğince e-Ticaret sitesi alışveriş tutarının tamamını kart sahibine iade etmek zorundadır. 3D Secure ile yapılan alışverişlerde ise işlem kart sahibi dışında kimse tarafından yapılamayacağı için firma kendini asılsız iddialardan korumuş olur. 3D Secure bu anlamda e-Ticaret siteleri için olmazsa olmazdır. Hepsipay, Fraud’a karşı üst düzey güvenlik önlemlerine sahiptir. Hepsipay’in özel sahtecilik filtreleri ve uzman Fraud ekibi; e-Ticaret işlemlerinde güvenliği maksimum düzeye çıkarmaktadır. Hepsipay’in sahip olduğu PCI DSS özelliği ise Fraud faaliyetlerinin engellenmesini amaçlamaktadır.

 

PCI DSS Nedir? Nasıl Alınır?

 

PCI DSS, online alışverişlerde sahteciliğin önüne geçmek adına alınan bir güvenlik önlemidir. Bu kısaltmanın Türkçe karşılığı Ödeme Kartları Endüstrisi Veri Güvenliği’dir. PCI DSS, kartı ile işlem yapan üye işyerlerinin, kart ödemelerini güvenli şekilde almaları için sahip olmaları gereken bir standart olarak tanımlanabilir. PCI DSS, firmanın son kullanıcıya daha güvenli bir alışveriş deneyimi sunmasını sağlar. Hepsipay PCI DSS sertifikasına sahiptir ve müşterilerine aynı zamanda gelişmiş teknolojiye sahip, esnek bir ödeme altyapısı sunmaktadır. Hepsipay ile çalışmayı tercih eden firmalar, PCI DSS lisansının güvencesi ile müşterilerine güvenli bir ödeme altyapısı sağlarlar.

 

Siz de Hepsipay’in üye işyerleri arasına girerek Sanal POS altyapınızı kurarak, müşterilerinize sahip olabilecekleri en güvenli alışveriş deneyimini sunabilirsiniz. Ayrıca Hepsipay’in 3D Secure hizmeti ile olası Fraud risklerinin de önüne geçebilirsiniz. Hemen başvuru yapmak için Hepsipay sitesini ziyaret edebilirsiniz.

 

 

1 Comment
  • Posted at 07:04, 23 Ekim 2017

    Özellikle orta ölçekli alışveriş siteleri için çok gerekli bir uygulama.

Post a Comment

Comment
Name
Email
Website