FinTech Nedir?

“Finansal Teknoloji” sözcüklerinin birleşimi olan FinTech, 2015 yılının başında hayatımıza giren ​​dijital dünyanın yeni gözdesidir.

 

FinTech, finansal yöntemlerle rekabet etmeyi amaçlayan teknolojik bir yeniliktir. Mobil bankacılık ve yatırım için mobil cihazların kullanımını, finansal hizmetlere kişilerin çok daha kolay ulaşımını sağlamak amaçlı teknoloji örneğidir.

 

 

FinTech Nasıl Ortaya Çıktı?

 

Fintech, 21. yüzyılda ortaya çıkan finansal hizmetler sektörlerini tanımlayan finansal teknolojiler portalı olarak da adlandırılmaktadır. Başlangıçta tüketici ve ticaret finans kurumlarının teknolojik arka planlarını geliştirmek için uygulanmıştır.  Finansal okuryazarlık ve eğitim, perakende bankacılık, yatırım ve hatta bitcoin gibi kripto para birimleri de dahil olmak üzere finans sektöründeki teknolojik yenilikleri de içerecek şekilde genişlemiştir.

 

Finansal teknolojinin dışından, geleneksel bankacılık ve borç vermenin ağır işlemesine engel olmak ve değişime karşı olan direnci azaltmak için kullanılmıştır.  Tüketici için para almayı ve göndermeyi kolaylaştıran bir sistemdir.

 

FinTech’in ne olduğuna dair hemfikir olan herhangi iki kaynağı bulmak şaşırtıcı derecede zor. Fintech önceleri, geleneksel bankacılık kurumlarının sunucu ve yazılım uygulamaları kurmanın anlaşılmaz arka plan süreçleri olarak tanımlanırken, endüstrinin büyümesiyle birlikte bu tanımlama değişti. Ancak çoğu tanımlama, geleneksel finansal hizmetler sektörünü bozmak, değiştirmek ve iyileştirmek için teknolojiyi kullanmanın temel fikir olduğunu takip etmektedir.

 

FinTech, bugün anladığımız gibi çok genç bir endüstridir. Wharton School’da MBA öğrencisi ve okulun FinTech Girişimi’nin kurucularından Daniel McAuley, FinTech’i “finansal sistemleri daha verimli hale getirmek için teknoloji kullanan şirketlerden oluşan ekonomik bir endüstri” olarak tanımlıyor.

 

 

Fintech’in Genişleyen Ufukları

 

Teknolojik gelişmeler, 20. Yüzyıl da ticaret ve bankacılığın yollarını ayırmıştır. Örneğin, mobil ticarette hisse ticareti uygulaması olan Robinhood, müşterilerden işlemler için hiçbir ücret talep etmiyor. Prosper ve Lending Club gibi  ödünç verme siteleri, geniş piyasa güçlerine yönelik krediler için rekabet açarak, oranları azaltmayı taahhüt ediyor. 2020 yılına kadar hayata geçirilmesi gereken teknolojiler, mobil bankacılık, borsalarda mobil ticaret, Apple Cüzdanlar, finansal danışmanlık ve LearnVest ve Betterment gibi robo-danışman siteleri var.

 

 

Fintech’teki Yeni Teknoloji

 

Eskiden bireyler ve kurumlar, piyasada görünmeyen el olarak tanımlanan mekanizmayı kullanıp finansal kararlar alırlardı. Makine öğrenimi, tahmini davranış analizi ve veri odaklı pazarlama gibi yeni teknolojiler, tahmin çalışmalarını ve finansal kararların odak noktasını göz ardı etmeye başladı. “Öğrenme” uygulamaları, yalnızca kendilerine saklı olan kullanıcıların alışkanlıklarını öğrenmekle kalmayıp, otomatik bilinçsiz harcama ve tasarruf kararlarını daha iyi hale getirmek için kullanıcıları oyunları oynamaya yönlendirdi. Arka uçta geliştirilmiş veri analizi, kurumsal müşterilerin yatırım kararlarını daha da rafine etmelerine ve finansal yenilikler için yeni fırsatlar yaratmalarına yardımcı olmaya başladı.

 

Bu konu ile ilgili dört geniş kategori bulunuyor.

  1. Bankalar ve B2B
  2. Müşteriler
  3. Küçük İşletmeler ve B2C
  4. Tüketiciler.

 

Mobil bankacılık eğilimleri, artan bilgi, veri, doğru analitik ve erişimin merkezden uzaklaştırılması, dört grubun hepsinin benzeri görülmemiş yollarla etkileşime girme fırsatları yaratmalarına yardımcı oldu.

 

Mali sektör, yazılım yoluyla bozulmaya karşı en savunmasız olan sektörlerden biri olarak görülüyor. Bunun sebebi ise finansal hizmetlerin, yayıncılık gibi somut mallardan ziyade bilgi üretiyor olması. Finansal teknoloji, sigortacılığı, ticareti ve risk yönetimini dijitalleştirmek için kullanılmıştır.

No Comments

Post a Comment

Comment
Name
Email
Website