Faturanın Dijital Hali E-fatura Nedir?

Faturanın Dijital Hali E-fatura Nedir?

E-fatura, bir dijital faturadır ve internet ortamında hazırlanır. Maliye Bakanlığı’nın sunucuları üzerinden tüketiciye ve satıcıya da elektronik ortamda iletilir. Ayrıca kâğıt üzerine tekrar fatura basımı gerçekleşmez ve gerekte yoktur. E-fatura kuralları, iptal, itiraz süreleri kâğıt faturaya göre farklılık gösterir. E-fatura itiraz ve iptal süresi 7 gün olmakla beraber kağıt üzerine basılmış faturaların iptal ve itiraz süreleri 8 gündür. E-fatura olarak bilinen elektronik fatura, ödenen faturaları çoğaltmak için kullanışlı, güvenli ve çevre dostu bir yöntemdir. Birçok faydası vardır ve her geçen gün daha da artmaktadır. E-fatura online olarak görüntülenebilir ve kâğıt faturanın elektronik halidir.  E- fatura eve ya da işyerine posta kutusuna gönderilmek yerine, şirketlerin e-posta adreslerine teslim edilir. Kâğıt faturada bulunan tüm bilgileri içerir. E-fatura kullanmayı tercih eden şirketler, aynı zamanda kâğıt fatura da kullanmak zorunda değillerdir. İhtiyaç halinde E-faturanın yazıcıdan alınmış bir çıktısı ile de işlem yapılabilir.

 

 

Kimler Kullanabilir?

 

E-fatura, bir şirketin internet üzerinden bir varlık veya kuruluşa faturalarını elektronik olarak ödeyebileceği bir ödeme yöntemidir. Birçok ülke tarafından kabul görmüş bu sistem E-faturalandırma ile sağlanan birçok avantajdan dolayı, fatura kesmek için en çok tercih edilen yöntemlerden biridir.

E-fatura kullanmak çoğu işletme için zorunluluk olmamakla beraber, günümüzde işletme açısından avantajları için oldukça sık kullanılmaktadır. Maliye Bakanlığı üzerinden E-fatura sistemine kayıt olarak işletme adına isteğe bağlı olarak E-fatura kullanılabilir. Kayıt olmadan kullanmak ise mümkün değildir.

Ticari şirket olarak Anonim Şirketler, Limited Şirketler ve Şahıs Şirketi statüsünde bulunan ve vergi ödemeye mükellef herkes E-fatura kullanabilir. Sistemin herhangi bir sermaye ya da ciro kısıtlaması yoktur; cirosu E-faturaya zorunlu geçiş limitinin altında kalan şirketler de isterlerse E-fatura kullanıcısı olabilirler.

Madeni yağ lisanslı firmalardan yıllık satış tutarı 25 milyon TL olan mal alan firmalar ve özel tüketim vergisine dahil içecek ve tütünlü ürün satışı ya da yurt dışından alımını gerçekleştiren 10 milyon TL yıllık satış tutarına sahip şirketler E-fatura kullanmak zorundadırlar.

 

 

Nasıl Başvuru Yapılır?

 

E-fatura başvuruları Gelir İdaresi Başkanlığı’na bağlı www.efatura.gov.tr adresinden yapılmaktadır. Elektronik fatura sisteminden faydalanmak için 3 farklı yöntem bulunmaktadır.

 • Gelir İdaresi Başkanlığı’ndan özel entegrasyon izni almış kurumların Bilgi İşlem Sistemleri kullanılarak gerçekleştirilen entegrasyon yöntemi
 • Şirketin Bilgi İşlem Sistemi altyapısının yeterli olması durumunda Bilgi İşlem Sisteminin Entegrasyonu yöntemi
 • Başkanlığımız tarafından www.efatura.gov.tr internet adresi üzerinden ücretsiz olarak sunulan GİB Portal

Elektronik fatura Başvuru Kılavuzuna ulaşmak için tıklayınız.

 

 

Sorgulama Nasıl Yapılır?

 

İletilen E-faturanın ödeme yapacak olan tüzel ya da gerçek kişiye iletilip iletilmediğine, işleme alınıp alınmadığına dair kontrolleri gerçekleştirmek için E-fatura sorgulaması yapılmalıdır. Sorgulamanın en güvenli yolu www.efatura.gov.tr adresi üzerinden kontrol edilmesidir. Vergi numarası ya da Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası, fatura numarası ve ödenecek tutarın bilinmesi gereklidir. Sistemden üzerinden verilen güvenlik kodunun girişi ile sorgulama gerçekleştirilir.

 

Sorgularken dikkat edilmesi gerekenler;

 

 • Sistemde sorgulanan E-faturanın Gelir İdaresi Başkanlığı’na bağlı e-arşiv uygulamasında olup olmadığından emin olunmalıdır. E-arşiv uygulamasında kayıtlı mükelleflerin listesi yer almaktadır ve belirli aralıklarla duyurulmaktadır.
 • Faturayı düzenleyen tüzel ya da gerçek kişinin bilgilerinin doğru olduğundan emin olunmalıdır.
 • Elektronik fatura üzerinde yer alan tutarın doğru sorgulandığından emin olunmalıdır. Toplam tutar, KDV dahil tutar, genel tutar gibi alanların doğru yazılmalıdır.
 • Sorgu yapılırken sistemin otomatik olarak verdiği güvenlik kodları bazen rakamlardan, bazen harflerden bazen de karışık olabiliyor. Bu sebeple çok dikkat edilmelidir. Güvenlik kodu doğru girilmediği takdirde diğer tüm bilgiler doğru olsa dahi sorgulama gerçekleşmez.

 

 

Avantajları Nelerdir?

 

 • Maliyeti azaltır, operasyonel yükü hafifletir. İstihdam sağlanan personelin gereksiz iş yükü azalır. Geleneksel faturanın aksine kâğıt, postalama, arşivleme gibi ekstra efor ve maliyet istemez.
 • Hazırlanma ve iletilme süreci çok daha hızlıdır. Zaman tasarrufu sağlar.
 • İş birliği içinde olunan kişiler faturayı çok daha hızlı temin ederler.
 • E-arşiv sayesinde eski faturalara ulaşım çok daha kolaydır.
 • Fatura, arşiv gibi depolama işlemleri azalır.
 • Aynı zamanda çevrecidir ve kâğıt israfını önler.
 • İnternet üzerinden tek tıkla ödeme imkânı sunar.
 • Üst düzey güvenlik imkanına sahiptir ve faturanın kaybolma gibi bir sorunu olmaz.

 

 

Dezavantajları Nelerdir?

 

 • Elektronik imza satın alınması gereklidir.
 • Sisteme dahil olunduktan sonra sistemden tekrar çıkış bulunmamaktadır.
 • Sisteme dahil tüzel ya da gerçek kişiler tüm faturalarını E-fatura olarak kesmek zorundadırlar.
 • Geçmişe yönelik fatura kesim işlemi 7 gün ile sınırlıdır.
 • İşlemleri gerçekleştirecek personelin mutlaka eğitim alması gereklidir ve bu durum şirkete maliyet olarak yansıyabilir.

 

No Comments

Post a Comment

Comment
Name
Email
Website