E-Ticarette Yapay Zekâ Kullanmanın Yolları

E-Ticarette Yapay Zekâ Kullanmanın Yolları

Bu yazıda, perakende işletmeleri için e-ticarette yapay zekâ kullanmanın güçlü ve pratik yolları paylaşıyoruz. Yapay zekâ, hayatımızın her yönüne kendisini yerleştirmeye başlıyor. Yazarkasa dan havaalanında gelişmiş güvenlik kontrollerine kadar yapay zekâ artık her yerde kullanılıyor. İnsan gibi çalışıp tepki veren akıllı makinelerin yaratılmasını vurgulayan bir bilgisayar bilim alanını ifade eden yapay zekâ konuşma tanıma, öğrenme, planlama ve problem çözme gibi unsurları çözmek için tasarlanmıştır.

 

Google’ın ve Microsoft’un yeni yapay zekâ girişimlerine büyük miktarda yatırım yapmasıyla, yapay zekanın önümüzdeki birkaç yıl içinde büyük güç olması bekleniyor. Google’ın pozitif etki için algoritmalar ve makine öğrenimi konusunda uzmanlaşmış yapay zekâ şirketi olan ​​400 milyon dolarlık ​​DeepMind’i satın alması, bu tür bir teknolojinin potansiyel haline geldiğini gösteren birikimlerden sadece bir tanesidir. Facebook, IBM ve Yahoo gibi diğer büyük teknoloji firmaları, yapay zekayı yeni bir iş kaynağı olarak geliştirmeye odaklandıklarını açıkça belirtmişlerdir. Business Insider’ın yakın tarihli bir çalışması, müşteri etkileşimlerinin %85’inin bir insan olmadan en kısa sürede 2020’de yönetileceğini öngörmektedir. Birçok e-ticaret şirketi, müşterilerini daha iyi anlamak, yeni pazarlar üretmek ve gelişmiş bir müşteri deneyimi sağlamak için yapay zekâ formlarını kullanıyor.

 

 

Peki Bunu Nasıl Yapıyorlar?

 

Müşteri Merkezli Arama Oluşturma

 

Amir Konigsberg, e-ticaret arama motorlarının insanların yaptıklarını düşünmelerini sağlayan Twiggle’ın şu andaki CEO’su. Amir’le yapılan son röportajlarda; görüntülenen ürün sonuçları genellikle alakasız olduğundan, tüketicilerin e-ticaret deneyimlerini çoğunlukla terk ettiklerini söylemektedir. Bu sorunun üstesinden gelmek için Twiggle, çevrimiçi alışveriş yapan kişilerin arama sonuçlarını daraltmak, özelleştirmek ve nihai olarak iyileştirmek için doğal dil işleme yöntemlerinden yararlanmaktadır. E-ticaret araştırmalarını iyileştirmeye çalışan bir diğer araştırma firması ise ABD merkezli teknoloji firması Clarifai. Clarifai’nin ilk çalışmaları, arama alanındaki görsel öğeler üzerinde yoğunlaşmış ve kendi web sitesi yazılımcıları yapay zekâ oluşturmuşlardır. Makine öğrenimini artıran yapay zekâ yazılımı, görüntünün veya videonun özelliklerini etiketleyerek içeriği otomatik olarak etiketler, organize eder ve görsel olarak arar. Ardından, bu yeni modelleri, anahtar kelime etiketleri veya görsel benzerlik kullanarak medya varlıklarına göz atmak veya aramak için önceden oluşturulmuş modeller haline getirir. Yapay zekâ teknolojisi işletmelere rekabet avantajı sağlar. Örnek vermek gerekirse; Pinterest’in kullanıcılara herhangi bir fotoğraftaki bir öğeyi çevrimiçi olarak seçmelerini ve daha sonra Pinterest’den resim tanıma yazılımı kullanarak benzer öğeleri bulmalarını sağlayan, Chrome uzantısı güncelleştirmesidir.

 

Potansiyel Müşterileri Hedefleme

 

Conversica’ya göre, pazarlama liderlerinin en az %33’ü satış ekibi tarafından takip edilmiyor. Bu, ürününüz veya hizmetinizle ilgilenen önceden nitelikli potansiyel alıcıların oran olarak düştüğü anlamına gelir. Dahası, birçok işletme yönetilemeyen müşteri verileriyle aşırı yüklenmekte ve veriyle çok az şey yapmakta ya da hiçbir şey yapamamaktadır. Bu, satış döngüsünü artırmak için kullanılabilecek inanılmaz bir altın madeni olan ise yapay zekadır. Örneğin, perakende sektörüne daha yakından bakarsak, yüz tanıma, halterleri CCTV kameralarında müşterilerinin yüzlerini tarayarak onları tanımak için kullanıyor. Ancak, bir müşterinin alışveriş deneyimini geliştirmek için yapay zekâ kullanılabilir mi? Bazı işletmeler fiziksel mağazadaki müşteri yaşam sürelerini yakalamak için yüz tanıma sistemi kullanıyor. Bu, bir müşteri belirli bir ürünün yanında önemli bir süre harcıyorsa; o zaman bu bilgiler bir sonraki ziyaretinde kullanılmak üzere saklanıyor. Yapay zekâ geliştikçe, müşterilerin bilgisayar ekranlarında mağaza içi bekleme sürelerine dayalı özel teklifler sunuluyor. Başka bir deyişle, çok kanallı perakendeciler, müşterilere yeniden pazarlama yeteneklerinde ilerleme kaydetmeye başlıyor.

 

İstisnai Hedef Belirleme

 

Yeni yapay zekâ teknolojisi, e-ticaretle uğraşan işletmeleri, iş zorluklarını çözmek için gerekli zamanlı istihbarat ile birleştiriyor. Mintigo gibi öngörülü pazarlama şirketleri; pazarlama, satış ve CRM sistemleri için yapay zekâ çözümleri sunar. Getty images, Mintigo’nun yazılımıyla, hangi işletmelerin Web sitelerine sahip olduklarını Getty’nin rakiplerinden görüntüler içeren verileri yakalayarak başarıyla önemli yeni ipuçları üretir. Getty yüksek kaliteli potansiyelleri belirleyebilir ve bu satış ekibine yeni iş stratejisi üretmek için rekabet avantajı sağlar. Pratik satış istihbaratı, milyonlarca potansiyel müşteri kaydı boyunca Getty’nin satış ekibine verilir.

 

Verimli Bir Satış Süreci Oluşturma

 

Müşterilerin hayatı TV reklamlarından sosyal medyaya kadar birçok farklı alandan büyük ölçüde etkileniyor. Sorun çözme önerileri hazırlamak ve doğru platformda doğru zamanda tüketicilere ulaşan güçlü bir satış mesajı oluşturmak istiyorsanız, bu durumda yapay zekayı CRM’nize entegre etmeniz gerekiyor. Pek çok yapay zekâ sistemi, Siri veya Alexa gibi doğal dil öğrenimini ve sesli girişi etkinleştirir. Bu, CRM sisteminin müşteri sorgularına cevap vermesine, sorunlarını çözmesine ve hatta satış ekibi için yeni fırsatlar tanımasına olanak sağlar.

 

Birden Fazla Cihazda Yeni Bir Kişiselleştirme Seviyesi Oluşturun

 

Kişiselleştirme, e-ticaret için yeni bir şey değildir. Bununla birlikte, yapay zekâ ve makine öğrenme teknolojileri giderek artan ilerlemelerle birlikte, yeni derin kişiselleştirme seviyeleri hızla büyüyen e-ticaret dünyasına girmeye başladı. E-ticaret için yapay zekâ tabanlı kişiselleştirme ise çok kanallı yaklaşımı benimser. Boomtrain gibi yeni yapay zekâ motorları, müşterilerin çevrimiçi ortamda nasıl etkileşim kurduğunu analiz etmelerine yardımcı olmak için birden çok müşteri ile temas noktasının üstünde duruyor. İster bir mobil uygulama, web sitesi veya bir e-posta kampanyası olsun, yapay zekâ motoru evrensel müşteri görünümü yaratmak için tüm cihazları ve kanalları sürekli olarak izlemektedir. Bu birleşik müşteri görünümü, e-ticaret perakendecilerine tüm platformlarda kesintisiz bir müşteri deneyimi sunabilmelerini sağlar.

 

No Comments

Post a Comment

Comment
Name
Email
Website