Satış Performansını Arttırmanın 7 Altın Kuralı

Satış Performansını Artırmanın 7 Altın Kuralı

Satış Performansını Arttırmanın 7 Altın Kuralı

E-Ticarette satış performansını artırmanın 7 altın kuralı, e-ticaret mağazanızın devamlılığı ve karlılığı için kritik öneme sahiptir. Benzersiz ziyaretçiler, Facebook paylaşımları, arama motorlarında üst seviyeye yönlendiren siteler, en çok giriş yapılan sayfalar… E-Ticaret mağazanızın satış performansını izlemenize yardımcı olmak için onlarca metrik mevcut. Takip etmeniz gereken metrikleri ve E-Ticaret alanındaki başarınızın büyük resme nasıl dönüştüğünü bilmek zordur. 2017 yılı ilk online satış performans yılınız mı yoksa tecrübeli bir E-Ticaret satıcısı mısınız? Nerede olduğunuza dair net bir resim elde etmenize ve nereye gittiğinizin bilinmesine yardımcı olan 7 metrik vardır.

 

Brüt Marj: Basitçe ifade edildiği, maddi kazancınızın alt sınırı veya mağazanızın belli bir süre içinde almış olduğu para miktarıdır. Ancak faturalar ödendikten sonra kasanızda ne kadar kaldığı da önemlidir. Eğer kârınızı işinizi büyütmek, yeniden yatırım yapmak için kullanmak istiyorsanız, brüt marjınızla veya geliriniz ile satılan malın maliyeti arasındaki farkı göz önünde bulundurmanız önemlidir.

 

Dönüşüm Oranı: Online satış performansını ölçmenin bir diğer temel yapı taşı olan dönüşüm, satın almaya dönüştürülen ziyaretçilerin sayısıdır. Dönüşümün, web sitenizin üst sıralarda yer alan trafiği ile sınırlı olmadığını unutmayın. Buna göre plan yapabilmeniz için, satışl performansını arttırmada en etkili yöntemi anlamak, farklı reklam stratejileri kurgulamak, e-posta kampanyaları ve promosyonlar için dönüşümü ölçümlemek önemli.

 

Üye Büyüme Hızı: E-Ticaret yapan birçok kişi yeni ürünleri paylaşmak, güncellemeleri veya haberleri iletmek için e-posta pazarlamacılığı kullanmaktadır. Ancak, eski bir ziyaretçi listesine gönderdiğiniz teklif mesajlarınız dipsiz kuyuya düşüyor olabilir. Abone listenizde büyüme görmüyorsanız, hedef kitlenizi kişiye özel etkinlikler gibi satış noktalarında genişletmenin yollarını aramalısınız.

 

Site Ziyaret Başına Değer: Metrikler arasında tanınmayan bir kahraman… Bu veri noktası web sitenize gelen her ziyaretçinin değerini anlamanıza yardımcı olur. Sitenizin gelirini belirli bir süre boyunca ziyaretçilerin sayısına bölerek, ziyaret başına değeri hesaplayabilirsiniz. Ziyaret başına değer, reklamcılık ile ilgili kararların yönlendirilmesinde ve pazarlama yatırımınızın getirisini hesaplamada çok önemlidir.

 

Ortalama Sipariş Boyutu: Bir ziyaretçinin değerinin ne olduğunu biliyorsunuz, ancak ortalama bir satışın değeri ne durumda biliyor musunuz? Gelir sayısını, işlem sayısına bölüp her müşterinin en alt limit olarak ne kadar harcadığını bulabilirsiniz. Ortalama sipariş boyutunu arttıracak yollar mı arıyorsunuz? Belirli bir sepet tutarına indirim veya ücretsiz gönderim teklif etmeyi değerlendirebilirsiniz.

 

Sepetten Vazgeçme Oranı: Ortalama sipariş tutarınızı biliyor musunuz? Sitenize kaç kişinin geldiğini ve sipariş almadan kaç tanesinin satın almadan geri döndüğünü öğrenin.

 

Mobil Ziyaret Yüzdesi: Web siteniz mobil cihazlar için optimize edilmemişse veya mobil sitenizin trafiğini izlemiyorsanız sorun yaşıyorsunuz demektir. Mobil büyüme gün geçtikçe artmaktadır. Bazı araştırmalar mobil satışların tatillerde yüzde 50 oranında artış gösterdiğini açıkladı. Bu yeni kanaldan gelen ziyaretçi hacmini ve satışları anlamak, ileri ki yıllar da bir adım önde olmanızı sağlar.

E-Ticaret yaygınlığı her geçen gün biraz daha büyüyor. Gelecek vaat eden bu dijital sektör birçok alanda yerini almış olmakla beraber, aynı zamanda perakendeci ve toptancıların da ilgisini çekiyor. Hâlihazırda bulunan işinizi büyütmek ya da E-Ticaret alanında işletme sahibi olmak istiyorsanız, E-Ticaret’in pek çok avantajından faydalanabilirsiniz.

 

E-Ticaret’in Paydaşlar İçin Avantajları

 

E-Ticaret Kuruluşları İçin Avantajlar

 • E-Ticaret’i kullanarak minimum sermaye yatırımı ile ulusal ve uluslararası pazarlara ürünlerinizi pazarlayabilirsiniz. Böylece dünya genelinde daha fazla müşteri, en iyi tedarikçi ve uygun iş ortakları da kolayca bulunabilir, satış performansı en üst seviyeye çıkarılabilir.
 • E-Ticaret şirketin marka imajını yükseltir.
 • E-Ticaret, daha iyi müşteri hizmetleri sunulmasına ve geliştirilmesine yardımcı olur.
 • E-Ticaret, iş süreçlerini basitleştirmeye, daha hızlı ve verimli hale getirmeye yardımcı olur.
 • E-Ticaret kâğıt, doküman işini oldukça azaltır.

 

Tüketicilere Sağlanan Avantajlar

 • Müşteri, herhangi bir yerden herhangi bir zamanda, bir şirket tarafından sağlanan herhangi bir ürün ya da hizmetle ilgili bilgi alabilir. Kullanıcıya 7 gün 24 saat hizmet ve destek sağlanır.
 • E-Ticaret, kullanıcılara daha fazla seçenek sunar ve ürünlerin daha hızlı gönderilmesini sağlar.
 • E-Ticaret kullanıcıya daha ucuz ve daha iyi seçenekleri karşılaştırma imkânı sunar.
 • Bir müşteri, bir ürünle ilgili daha önce satın alma yapmış kullanıcıların yorumlarını okuyabilir. Başkalarının neleri satın aldığını, memnun kalıp kalmadığını öğrenebilir.
 • E-Ticaret, işletmeler arasındaki rekabeti arttırır ve hem hizmet standardı yükselir hem de müşterilere önemli indirimler sağlar.

 

Topluma Sağlanan Avantajlar

 • Alışverişte harcanan zamanı azaltır ve yolda trafikte kalma, hava kirliliğine maruz kalma gibi olumsuz koşulları minimuma indirir.
 • E-Ticaret, kırsal alanlara da hizmet ve ürünlere erişim imkânı sağlar.
 • E-Ticaret, devletin sağlık, eğitim, sosyal hizmetler gibi kamu hizmetlerini düşük maliyetle ve daha gelişmiş bir şekilde sunmasına yardımcı olur.

 

No Comments

Post a Comment

Comment
Name
Email
Website