E-Ticaret Altyapı Sağlayıcı Seçiminde 7 Kural

E-Ticaret Altyapı Sağlayıcı Seçiminde 7 Kural

Her e-Ticaret işletmesinin, altyapı sağlayıcı seçiminde bilmesi gereken önemli hususlar vardır. Her işletme, müşterilerini ve operasyonlarını desteklemek için bir altyapı gerektirir. Bu altyapı, işinizin tüm fonksiyonel alanlarını destekleyecek tesisler, ekipman ve süreçleri içerir. İş stratejilerinize uyacak doğru altyapıyı seçmek operasyonlarınızın verimli çalışmasını sağlar. Tipik olarak, e-ticaret işletmeleri, sabit maliyetleri düşük tutmak ve pazar değişikliklerine veya rekabet baskısına karşı hızlı tepki verebilmek için altyapılarında yüksek seviyede esneklik sağlamayı amaçlar. Çoğu e-ticaret şirketi, az sayıda 25 çalışanı olan küçük çaplı işletmelerdir. İşletme altyapınızı ve operasyonlarınızı belirlerken, çekirdek gücünüzün ne olduğunu değerlendirdiğinizden emin olmalısınız. Hangi konularda iyi olduğunuzu ya da eksik olduğunuz alanı bilmeniz işletmenizin sürekliliği açısından son derece önemlidir.

 

Geleneksel e-ticaret ilk olarak online gerçekleşmeye başladı ve tüketici ile etkileşim kurmak için yalnızca bir ürün sunma geleneği sürdürüldü. Ancak teknolojinin gelişmesi ile bu yöntem artık çok geride kaldı. Bunun yerine, online e-ticaret, tek bir sitenin geleneksel sınırlarının çok ötesine uzanan geniş, esnek ve yoğun bir hâl aldı. Günümüzde hala e-ticaretin yalnızca tek bir siteden var olduğu varsayımıyla hâlâ faaliyette bulunan işletmeler var. Ancak, büyüyen ve gelişen e-Ticarete paralel olarak geleneksel e-ticaret sitesini dijital dünyaya uyacak şekilde değiştirilmeleri gerekmektedir. Bu noktada en kritik hususlardan biri de e-ticaret sitesinin altyapı sağlayıcılarıdır.

 

Opencart, Prestashop, Magento gibi kurulumu kolay yazılımların hem erişilebilirliği ve kurulumu kolay, hem de e-ticaret odaklı yazılım programı olması sebebiyle oldukça yardımcı programlardır. Başarı için sağlam bir temel oluşturmaya yardımcı olmak adına, her e-ticaret satıcısının altyapı bünyesinde barındırması gereken 7 önemli unsur vardır.

 

 

e-Ticaret Altapı Sağlayıcı Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerken Kurallar

 

e-Ticaret Altapı Sağlayıcı Seçiminde dikkat edilecek 7 kural aşağıdaki gibidir.

 

Erişilebilirlik:

 

Her e-ticaret satıcısı, web sitesinin %100 çalıştığından emin olmadır. Yapılan bir araştırmaya göre, bir dakikalık kesintiler işletmelere çok büyük maliyetlere sebep oluyor. Sağlayıcınızın %99.99 kesintisiz çalışma garantisi varsa bile bu durum ciddi mali kayıplara neden olabilir. Kendinize bir altyapı sağlayıcı seçerken, aramanız gereken özelliklerin başında her saniye %100 kesintisiz çalışma garantisi olmalıdır.

Yedekleme:

 

Web site alt yapısının yedekleme özelliğinin olması yüksek kullanılabilirlik ve düşük gecikme süresi elde etmenize yardımcı olur. Sunucunuzun genişliği, ağ güvenilirliğini ve gecikmeyi çözen iki form alır. Güvenilirlik, gecikmeden bilgi alma yeteneği ile bu bilginin hangi hızda kullanıcıya iletildiğini belirler. Erişilebilirlik aynı zamanda güvenilirlik sorusuna da cevaptır. Ağın hızı aslında müşteriye e-ticaret sitesinin uygulamalarının hızıyla güvenilirlik üzerine verilmiş bir cevaptır. Uluslararası bir altyapı sağlayıcısı ile yakın iş birliği yaparak yalnızca yüksek kullanılabilirlik sağlamakla kalmayıp aynı zamanda dünya üzerindeki müşterilerinize de gecikme süresini önemli ölçüde azaltan bir ağ için zemin hazırlayabilirsiniz.

 

Güvenlik:

 

E-ticaret altyapı sağlayıcıları, güvenli ve uyumlu bir e-ticaret ortamı sunmalıdır. Kaliteli bir altyapı sağlayıcı müşterilerine yetkisiz erişimden uzak, güvenli, doğrudan iletişim hattı ve veri tabanı sunmalıdır. Yani müşteri bilgileri güvenli bir şekilde saklanır ve üçüncü kişilerin ulaşımı söz konusu olmaz. E-ticaret yapan site sahipleri, üçüncü şahıslara bilgilerin ulaşmayacağına, kullanıcısının kredi kartı numaralarını koruma altına aldığına dair garanti vermelidir ve üçüncü şahısların ulaşamayacağı bir sistem kurmalıdır.

 

Şeffaflık ve Çeviklik:

 

Altyapı sağlayıcı seçimindeki kritik hususlardan biri, karşılıklı operasyonel şeffaflık yoluyla güvenin oluşturulmasıdır. Güven öncelikle satıcının personeli ile altyapı sağlayıcısının personeli arasındaki etkileşim ile oluşturulur. Aynı zamanda qltyapı sağlayıcısının, değişen iş yüklerine uyum sağlaması önemli bir ayrıntıdır. Değişen müşteri talepleri, gelişen teknoloji, ilerleyen muhasebe sistemleri gibi tüm unsurları kolayca entegre edebileceği personel ve yazılım kalitesine ve çevikliğine sahip olmalıdır.

 

Optimizasyon:

 

Optimizasyon, altyapı sağlayıcı ve satıcı arasındaki ortak bir çaba sonucu sağlanabilir. E-ticaret platformunuzun geliştirilmesi ve daha sonra yaşam boyunca optimizasyon ortamı sağlanmalıdır. Gerektiğinde müşterilerinizin satın alması gereken adımların sayısını azaltma, müşterinin aradıkları ürünü kolaylıkla bulma, kısacası müşteri alışveriş deneyimini kolaylaştıran ve iyileştiren optimizasyon süreçleri sürekli olarak ölçümlenerek sağlanmalıdır.

 

İşlemlerin Kolaylaştırılması:

 

Altyapı sağlayıcı seçiminde, bir projelik iş ortağı değil, ömür boyu iş ortağı seçimi yapıldığı unutulmamalıdır. Sürekli bir geliştirme ve iyileştirme sürecinin oluşturulması gerekmektedir. Bu noktada işlemlerin kolaylaştırılması, süreçlerin iyileştirilmesi amaçlanır. Sadece satıcı işlemleri değil, ağ mimari yapılandırmanızı da birden çok katmana bölmek, işlem sürelerini kısaltır ve daha mutlu, sadık müşteriler oluşmasına yardımcı olur. Birden fazla veri katmanı kullanmak, gecikmeyi azaltır, güvenliği artırır ve en çok ihtiyaç duyulan yerde doğru donanımı sağlayarak değeri artırır.

 

Sorun Çözümleme:

 

İş devamlılığı ve müşteri sadakati için sorunun hızlı ve sorunsuz bir şekilde çözümlenmesi çok önemlidir. Web hosting şirketleri küresel bir ağ kullanarak, çevrimiçi varlığınızın devam etmesine ve verilerinizin ne zaman ve nerede olursa olsun sorunun ortaya çıkmasına neden olan bir iş sürekliliği planı oluşturmanıza yardımcı olabilir.

 

2 Comments
  • Posted at 15:57, 7 Ocak 2018

    merhaba benim sanal pos ihtiyacım var

Post a Comment

Comment
Name
Email
Website