E-Satış Yapılabilecek Platformlar

E-Satış Yapılabilecek Platformlar

E-satış internet üzerinden herhangi bir ticaret veya ticari işlem için kullanılan terimdir. E-satış, tüketicilerin zaman ve mesafe engelleri olmaksızın elektronik olarak mal ve hizmet alışverişinde bulunmalarına imkân tanır. E-satış son yıllarda hızla büyümektedir ve daha da artması beklenmektedir.

 

Pek çok tüzel ve gerçek kişi artık satış platformunu internete taşımıştır ve bire bir sıcak temas ile ürünlerini tüketicilere sunmaktadır. Teknolojinin gelişmesi ile satıcıdan tüketiciye hızlı dönüşlerin olması ve beğendiği ürünün kapısına kadar iletilmesi çok fazla tercih edilmesinin de nedenlerinden biridir. Ayrıca rekabet ortamının da oldukça yoğun olduğu e-ticarette aynı ürünü farklı satıcılar üzerinden kıyaslanma imkânı da sunuyor. Kalite, fiyat gibi önemli özellikler hakkında tüketici çok daha kolay bilgi edinebiliyor.

 

Ürün ya da hizmet sunan firmalar sosyal medya ağlarında e-ticaret yapmak için farklı stratejiler geliştiriyorlar. Teknolojinin gelişmesi ile her geçen gün e-satış platformları da değişmekle beraber çoğu web site güncelliğini de korumaktadır. Tüketici davranışına göre kendisini güncelleyen sosyal medya platformları ya da alışveriş siteleri kullanıcının isteklerini de ön plana alıyor. Platformların sunduğu reklam, tüketici ile anında iletişim gibi alanların yer aldığı e-satış sosyal medya platformlarını ve sitelerinin bazılarını aşağıda inceleyebilirsiniz.

 

 

Instagram E-Satış Platformu

 

Instagram’ın kullanım amacı ilk başlarda her ne kadar satış olmasa da zamanla yönünü değiştirmiş ve adeta bir vitrin haline gelmiştir. Büyük küçük demeden neredeyse her markanın e-satış gerçekleştirdiği bu sosyal mecra kullanıcıya ulaşmak, kullanıcının beğeni psikolojisini ölçmek için vazgeçilmez bir platform. Kişisel beğenilerin yanı sıra kitle beğenisinin de ölçümlenebildiği, ürün demografik yapısının, kadın, erkek oranının belirlenebildiği bu platform aynı zamanda kendisini e-satış alanında geliştirmektedir.

 

Instagram’da e-satış yaparken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

 

 • Instagramda aynı ürünün ya da hizmetin çok olması ve yoğun rekabet ortamının bulunması nedeniyle tüketiciye sürekli güncel içerik vermek ve müşteri talepleri konusunda hızlı dönüşler sağlamak çok önemlidir. Bu anlamda kullanıcısını, takipçisini en iyi analiz eden firma farkını da ortaya koyabilir.

 

 • Güven, ürün konusunda yetkinlik ve sorun çözme gibi alanlarda tecrübe sahibi olduğunu gösteren firma her zaman bir adım öndedir. Aynı zamanda e-satışa sunulan ürünlerin güncel olması, Instagram satış sayfasının aktif durumda olması da çok önemlidir.

 

 • Ürünlerle ilgili promosyon, indirim, fiyatlandırma gibi durumlar tüketicinin dikkatini çekebilecek şekilde organize edilmeli ve görseller dikkat çekmelidir.

 

 • Instagram görsel bir mecra olduğu için görseller yüksek kaliteli olmalıdır. Aynı zamanda anlık sunum imkânı veren Instagram Story aktif olarak kullanılmalı ve satışa konu olan ürüne uygun etiketler kullanılıp, hedef kitle artırılmalıdır.

 

 • Instagram üzerinden e-satış gerçekleştiren bir markanın kendi web sitesinin de olması kullanıcı üzerinde güven sağlar. Aynı zamanda güvenli ödeme sistemleri çok önemlidir. Kullanıcı kişisel bilgilerinin korunacağından emin olmalıdır. Bu sebeple herhangi bir ödeme sistemi ile çalışmak yerine spesifik olarak bir markanın ödeme sistemi tercih edilmelidir.

 

 • Instagram için özel geliştirilmiş satışı kolaylaştıran 10sec, InstaOrders, Statigram, Overgram gibi uygulamalar e-satış rakamlarını artırmaktadır.

 

 • Tüketicilerin yorumları satışı arttırmanın en etkili yollarından biridir. Bir müşterinin ürüne duyduğu güveni, memnuniyeti ifade etmesi diğer kullanıcılar üzerinde olumlu bir sonuç doğurur. Aynı zamanda kullanıcı yorumlarına verilen profesyonel cevaplar da kullanıcılara müşterilere kendini özel hissettirir.

 

 • Instagram e-satış sayfasında kullanıcıların direkt ulaşıma geçebileceği bir telefon numarası, e-posta ve adres gibi bilgilerin olması gereklidir. Ayrıca yazdıkları direkt mesajların hızlı bir şekilde cevaplanması gereklidir. Böyle durumlarda tüketicinin karşısında bir muhatap bulması gereklidir.

 

 • Instagram çok düşük bütçeler ile reklam yapma imkânı sunmaktadır. Hem görsel hem de video reklamı gerçekleştirilen Instagram’da ürüne ait yazılı görsel paylaşmak yerine, kullanıcıların dikkatini çekecek görseller paylaşılmalı. Aksi takdirde harcanılan reklam bedeline eş kullanıcı kazanımı gerçekleşmeyebilir.

 

 

Facebook E-Satış Platformu

 

Hiçbir zaman popülerliğini yitirmeyen Facebook e-satış ile ilgilenenler için tüketiciye ulaşma kanalı olmakla beraber aynı zamanda Facebook Store kanalı ile de gün geçtikçe önem kazanan farklı bir satış alanı yarattı. E-satış alanlarını Facebook aracılığı ile kolaylıkla ön plana çıkaran işletmeler pek çok kullanıcıya ulaşmaktadır.

 

Facebook’ta e-satış yaparken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

 

 • Facebook üzerinden satış yapmayı planlayan tüzel ya da gerçek kişiler markalarına ait bir Facebook sayfasına sahip olmalıdırlar. Sanal mağaza oluşturmak için gerekli olan bu önemli koşul işletmenin kullanıcı ile iletişime geçmesi için gereklidir.

 

 • Facebook’a bağlı Facebook Store uygulamasının e-satış Facebook sayfasına bağlandığından emin olunmalıdır. Aksi takdirde Facebook satış sayfası yerine ana hesap olan Facebook sayfası üzerinden paylaşım yapılıyor olabilir. Bu durum doğru hedef kitleye ulaşılmasını engeller.

 

 • Facebook Store kayıt formu eksiksiz doldurulmalıdır. Bu formda kaç adet ürünün e-satışa konu olacağına kadar pek çok detay yer almaktadır.

 

 • Facebook’ta satışa sunulan ürünlerin açıklaması anlaşılabilir ve net olmalıdır. Görsel ile uyumsuz bir açıklama kullanıcı da güvensiz e-satış algısı oluşturur.

 

 • Facebook reklam yöneticisi ile düşük bütçeli reklamlar oldukça etkilidir. Doğru hedef kitleye reklam içeriği girildiğinden emin olunmalıdır.

 

 

E-Satış Platformları – Pazaryerleri

 

Günümüzde dijital dünyada pek çok e-satış platformu bulunmaktadır. Özellikle birbirinden farklı markanın sanal mağaza açmasına imkân tanıyan siteler bulunmaktadır. Amazon, AliBaba, Hepsiburada, gibi siteler tüzel ya da gerçek kişilere ürünlerini satışa sunmaları için sanal platformlar sunmaktadır.

 

Tüketicilerin birçok satıcıdan ürün satın alabildikleri online pazaryerleri dijital dünyanın vazgeçilmezi haline geldi. Büyük ve orta ölçekli markaların rekabetçi bir perakende pazarda rekabet edebilmelerinin kolay bir yolunu sunan sanal mağazalar tüketici pazarının da eşit bir şekilde dağılmasına yardımcı olur.

 

Birçok online pazaryeri bulunmakla beraber, ürününü kullanıcıya ulaştırmak isteyen markalar doğru satış kanalını seçmelidir. Sanal mağazaların güvenilirliği, web site alt yapısı, müşteri hizmetlerine erişim, gibi etkenleri göz önünde bulundurmalıdır.

 

 

 

 

 

1 Comment
 • Posted at 18:24, 8 Mart 2018

  Teşekkürler beğendim.

Post a Comment

Comment
Name
Email
Website