E-Ticaret Siteleri İçin Dijital Pazarlama Stratejileri

E-Ticaret Siteleri İçin Dijital Pazarlama Stratejileri

 

Dijital pazarlama, dijital dünyanın kanallarının kullanıldığı bir pazarlama sistemidir ve belirli kuralları, dijital pazarlama teknikleri vardır. Artık neredeyse ticaret ile ilgilenen herkesin dijital pazarlamayı kullandığı bir dünyada yaşıyoruz. Bu sebeple e-ticaret siteleri için dijital pazarlama stratejileri her geçen gün farklılık gösterebilmektedir. Günümüzde teknolojinin hızla gelişmesiyle birlikte, e-ticaret sitelerinin rekabeti aşmak için yeni trendlere ayak uydurması çok önemlidir. E-Ticaret siteleri için dijital pazarlama stratejileri değişkenlik gösterebilmekle beraber marka adına gelişmeyi de beraberinde getiriyor. E-ticaret siteleri için dijital pazarlama stratejilerine geçmeden önce e-ticaretin ne olduğuna ve günümüz şartlarında hangi alanlarda kullanıldığına dair kısaca bilgilenelim.

 

E-Ticaret, elektronik iş olarak da bilinen internet üzerinden hizmet ve ürün satımı olarak tanımlanmaktadır. İki veya birden fazla taraf arasında sağlanır. En basit şekilde ifade etmek gerekirse dijital ortamda internet üzerinden online alışveriş yapmaktır. 1990’lı yıllarda ortaya çıkmaya başlayan e-ticaret gün geçtikçe kendisini geliştirdi ve günümüzde adeta zorunluluk haline geldi. Oldukça kolay bir duruma gelen e-ticaret, birkaç tıklama sonucunda talep edilen ürünün ya da hizmetin satın alımını sağlıyor. Bu durum mobil cihazların, akıllı telefonların gelişmesiyle çok daha yaygın bir hâl aldı. İnternete bağlı herhangi bir mobil cihaz ile her yerden her şekilde alışveriş yapmak mümkün duruma geldi. Artık zaman ayırıp, fiziksel olarak bir hizmeti ya da ürünü satın almak için herhangi bir yere gitmeye gerek kalmadı. Neredeyse talep edilen tüm ürün ve hizmetler online olarak e-ticaret sayesinde satışa sunulabiliyor.

 

 

E-Ticaret Sitesi Nedir?

 

E-ticaret sitesi, internet üzerinden bilgi ve fon transferi aracılığıyla ürün ya da hizmetlerin satın alma işlemlerini kolaylaştıran online portallardır. E-ticaretin ilk yıllarında iletişim ve satışlar e-posta ve telefon görüşmeleriyle gerçekleştiriliyordu. Şimdi, tek bir web sitesiyle, bir işlemin ihtiyaç duyduğu her şey online olarak yürütülebiliyor. Her alan için farklı e-ticaret siteleri vardır. En yaygın tür perakende satıştır, ancak açık artırma web siteleri, iş dünyası hizmetleri, müzik portalları, danışmanlık web siteleri, finans yönetimi web siteleri ve benzerleri gibi birçok farklı alanda da web siteler mevcuttur.

 

 

Mobil Ticaret Nedir?

 

Mobil Ticaret, müşterilerin mobil cihazlarını kullanarak yaptıkları mal, hizmet alım satımı anlamına gelir. Tüm dünyayı saran mobil cihazlarla, kelimenin tam anlamıyla herkes mobil cihazlarını, dizüstü bilgisayarlarına veya masaüstü bilgisayarlarına göre daha sık kullanmaya başladı. Son birkaç yılda mobil cihazlarla yapılan işlemlerde büyük bir artış olması, e-ticareti de dijital pazarlama alanında gelişme göstermesini zorunlu kıldı.

 

 

E-ticaret Siteleri İçin Başarısı Kanıtlanmış Dijital Pazarlama Stratejileri

 

 

Yasal Süreç

 

Elektronik ticaretin temelinde müşterilerde güven duygusunu yaratma yer alıyor. E-ticaret sektörünün uluslararası düzeye ulaşması için küçük ölçekli işletmelerin de en az büyük işletmeler kadar müşteri gizliliğine ve müşterinin güvenini kazanmaya önem vermesi gerekiyor. Bu noktada yasalar tarafından koruma altına alınan tüketici haklarının korunacağına dair sözleşmeler bulunmalıdır. E-ticaret sitelerinde yer alan hukuki metinler büyük önem taşır. E-ticaret sitesi kurmak için öncelikle bir işletme, firma sahibi olmalısınız. Online ödeme alınabilmesi ve satışları gerçekleştirebilmek için tüzel bir yapıya sahip olmak gerekir. Bu tüzel kişilik şahıs, anonim ya da limited olabilir. Tüketicilere güven sağlaması açısından bu sorunluluk çok önemlidir.

 

 

İçerik Pazarlaması

 

İçerik pazarlaması, e-ticaret web sitesine kullanıcı çekmek adına blog makaleleri, videolar, fotoğraflar, bilgilendirici içerikler, infografik tasarımlar yer almalıdır. Hedef kitleye hitap eden herhangi bir içerik üretilmesi kullanıcıların isteklerine kolayca ulaşmasını sağlar. İçerikler hazırlanmadan önce mutlaka bir içerik stratejisine sahip olunmalıdır ve bu içerik stratejisi hedef kitlenin ihtiyaçlarına cevap vermelidir. Bu anlamda web sitenin kullanıcı demografik özellikleri analiz edilmelidir ve hangi içeriğin oluşturulacağına karar verilmelidir.

 

 

E-posta Listesi Oluşturmak

 

E-posta dijital pazarlama stratejisi, pazarlamanın en önemli araçlarından biridir. Etkili bir şekilde kullanılması satışları olumlu anlamda etkiler. Bu anlamda siteye gelen kullanıcıların e-posta adreslerini içeren listeler oluşturulmalıdır. Bunu yapmanın en iyi yollarından biri, bir kullanıcının e-posta adresi karşılığında bir promosyon sunmak ve kayıt formu oluşturmasını sağlamak. Örneğin, kayıt olan kullanıcılara kargo ücretsiz ürün ya da hizmet alma imkânı ya da belirlediğiniz oranda indirim sunmak Kullanıcıların e-posta adreslerini toplamanın bir diğer yolu ise oluşturulan içeriklerin altına kayıt ol kutusu yerleştirmek. Böylece içeriklerden memnun olan kullanıcılar daha sonra eklenecek diğer içeriklerden haberdar olmak için kayıt olmayı tercih edebilirler.

E-posta listeleri oluşturulduktan sonra e-posta üzerinden kullanıcılara pazarlama yapılabilmesi için bir strateji belirlenmelidir. Pazarlama e-postaları için bir fikir listesi oluşturmalı ve kullanıcılara tanıtım, indirim, ilgi alanlarına göre içerik mailleri gönderilmeli. Böylece sadık bir kullanıcı kitlesi oluşturulabileceği gibi aynı zamanda bir ürüne daha önce ilgi duymuş kullanıcılara da hatırlatma yapılmış olur.

 

 

Sosyal Medya

 

Günümüzün bir diğer vazgeçilmezi olan sosyal medya hizmet ve ürün satış rakamları üzerinde oldukça yüksek etkiye sahip. Sosyal medyanın bir diğer özelliği ise kullanıcıların markanın yüzü olması ve tarafsız yorum yapabilmeleri. İlk olarak sosyal medya dijital pazarlamasının hangi platformda yapılacağına karar verilmelidir. Çoğunlukla görsel algının çok daha yüksek olduğu Instagram ve Pinterest online mağazalar olarak kullanılmaktadır. E-posta listesinde olduğu gibi sosyal medya dijital pazarlama alanında da stratejiler belirlenmelidir. İstatistiklere göre sosyal medyalar için oluşturulan ürün görsellerinin yalnızca %20’si tanıtım amaçlı olacak şekilde tasarlanmalıdır. Geri kalan %80’lik kısım ise kitlenize ya da hedef kitlenize hitap edecek içeriklerden oluşmalıdır. Sosyal medya kullanıcıları sadece satış amaçlı görsellerden hoşlanmamaktadır. Bunun yerine sık sık eğlenceli ve bilgilendirici içerikleri tercih ederler. Kullanıcıların ilgisini çekmek için trendler takip edilmeli ve kullanıcı yorumları sık sık incelenmelidir. Bazen güncel olaylar hakkında konuşmak her ne kadar alakasız gibi görünse de kullanıcıların ilgisini çekebilir.

 

 

PR Çalışması

 

İyi bir Pr çalışması yapmak, bir hikâyeye sahip olmakla alakalıdır. Dergiler, gazeteler, televizyon kanalları ve bloglar her zaman farklı ve yeni makale fikirleri ararlar. Yapılması gereken ise markanın hikayesini kitlelerin ilgisini çekecek hale getirmek. Bu anlamda yapılması gereken ilk şey, hedef kitlenin ilgi duyacağı yayınların bir listesinin yapılması. Görünen amaç kullanıcılar için kolaylık sağlamak iken, arka planda aslında hizmetin ya da ürünün reklamını yapmaktır. Bu sebeple irtibat kurulan yazılı ya da görsel basının kitlesinin beklentileri de göz önünde bulundurulmalıdır. Pr çalışması için kullanılan mecralarda çalışan kişiler yoğun insanlardır ve onlar da işlerinin kolaylaştırılmasını isterler. Bu sebeple her açıdan tam, uygun ve özgün içerikler ile çalışmalar gerçekleştirilmelidir. Bu anlamda bir bloggera hediye gönderebilir ve karşılığında ürün ya da hizmet ile ilgili pr çalışması talep edilebilir. Aynı zamanda bir sosyal sorumluluk projesinde yer almak marka prestiji açısından oldukça önemlidir. Bir taraftan kâr amacı güden satış politikası devam ederken, diğer taraftan kâr amacı gütmeyen, doğa, çocuk, kadın hakları gibi sosyal sorumluluk projelerinde yer almak marka imajı açısından önemlidir.

 

 

Google AdWords

 

Ücretli reklamcılık, yeni işletmeler için her zaman masraf demektir ve bu sebeple ilk seçenek olarak tercih edilmez. Ancak işletme gerekli sermayeye sahipse mükemmel bir reklam aracı olarak kullanılabilir. Tıklama başına ödeme reklamları, genellikle arama motorlarının sonuç listesinde, sosyal medya mecralarında hedef kitleli reklamlardır. Herhangi bir kullanıcı reklama tıkladığı takdirde e-ticaret sitesine yönlendirilir ve tıklama reklam ücreti kazanılır. Tıklama başına ödeme reklamları ile ilgili en önemli nota her şey doğru oluşturulduktan sonra e-ticarete konu olan yatırıma getiri sağladığı için doğru orantıda reklam gelirleri de artış gösterir. Tıklama başına ödeme pazarlaması yürütmek, zaman alıcı ve karmaşık bir süreçtir. Google AdWords, kullanımı zor bir üründür. Bu sebeple Google AdWords kullanmaya başlamadan önce uygulamayı araştırmak ve anahtar kelime teklif sürecine alışmak için bolca zaman ayırılmalıdır.

 

 

Affiliate Pazarlama

 

Affiliate dijital pazarlama, belirli bir satışın kaynağını takip edebilmeye dayanır. Genellikle, e-ticaret yapanların ürünlerini tanıtmak için kullanabilecekleri benzersiz bir URL sağlanır ve URL üzerinden e-ticaret sitesine yönlendirme yapılır. Böylece hedef kitle daha da genişler.

 

No Comments

Post a Comment

Comment
Name
Email
Website