Blockchain Nedir?

Blockchain Nedir?

Blockchain, tüm kripto para birimlerinin sayısallaştırılmış işlemlerinin, merkezi olmayan muhasebecisidir. Blockchain, blok zinciri anlamına gelip Bitcoin’in ve türlerinin takibini sağlayan düzenli olmayan bir veri tabanı olarak tanımlanabilir. Tamamlanan bloklar (en yeni işlemler) sürekli olarak büyümekte ve kronolojik sıraya göre kaydedilmektedir. Bitcoin piyasa katılımcıları merkezi kayıt defteri olmaksızın dijital para işlemlerini takip edebilmektedir. Ağa bağlı her bilgisayar otomatik olarak indirilen blok zincirinin bir kopyasını alır.

 

 

DLT Nedir?

 

Distributed Ledger Technology’nin kısa hali DLT Türkçe anlamları itibariyle dağıtık defter teknoloji olarak çevrilmekte ve internette bu isimle kullanılmaktadır. DLT temelde ağdaki birimlerin her birinin kendi kayıtlarını tuttuğu bir veri tabanı sistemi olarak bilinir. Ağda bulunan tüm kullanıcılar bu sistem üzerinde farklı kayıtlar tutabilmektedir. Buna karşın sonrasında bu katılımcılar bir araya gelerek kayıtlar üzerinde uzlaşı sağlarlar. Bir kayıt üzerinde uzlaşı sağlandığında ise o kayıt zincire eklenir ve tüm katılımcılar zincire eklenen kaydı kendi kopyalarına alırlar.

 

Başlangıçta sanal para birimi Bitcoin için muhasebe yöntemi olarak geliştirilen Blockchain ise dağıtık defter teknolojisi (DLT) olarak bilinen yöntemi kullanıyordu. DLT belirtildiği gibi teknoloji öncelikli işlem sayısını kripto para birimleri dahilinde doğrulamak için kullanılmakta ve kodlama olarak herhangi bir belge Blockchain’e yerleştirilebilmektedir. Buna karşın bu durum bir daha değiştirilemeyecek ve silinemeyecek bir kayıt oluşturulmasına neden olmaktadır.

 

 

Blockchain Teknoloji Sistemi

 

Bir blok, son işlemlerin bir kısmını veya tamamını kaydeden bir blok zincirinin geçerli parçasıdır. Tamamlandıktan sonra, bir blok kalıcı bir veri tabanı olarak blok zincirine giriyor. Bir blok tamamlandığında, yeni bir blok oluşturulur. Oluşturulan her bloktan meydana gelen blok zincirinde birbirine uygun, kronolojik sırada sayılar bulunur. Her blok önceki bloğun bir karmasını içerir. Blockchain yani blok zinciri, farklı kullanıcı adresleri ve denge bloklarından en son tamamlanmış bloğa doğru olan dengeler hakkında eksiksiz bilgiye sahiptir. Blok zinciri, bu işlemlerin değiştirilemeyeceği şekilde tasarlanmıştır, yani silinemezler. Bloklar, blok zincirine kriptografi yoluyla katılırlar, bu sayede dayanıklı kalırlar.

 

Veriler dağıtılabilir, ancak kopyalanamaz. Bununla birlikte, giderek büyüyen blokçu boyutu, bazıları tarafından bir sorundur. Sorun olmasının sebebi ise depolama ve senkronizasyon sorunlarını barındırması. Blok zincirler ve Bitcoin blokçuları, Bitcoin’in teknolojik yeniliğidir.

 

Bitcoin merkezi bir otorite tarafından düzenlenmez. Bunun yerine bir kişi, mal veya hizmet için başka bir ödeme yaptığında kullanıcılar işlemleri dikte eder ve onaylar; böylece ödemeleri işleme veya saklamaya üçüncü bir tarafın gereksinimi ortadan kalkar. Kripto para ile tamamlanan işlem herkese açık olarak bloklara kaydedilir ve işlem sonunda diğer Bitcoin kullanıcıları tarafından doğrulanır ve böylece aktarılan blok zincir içine kaydedilir. Ortalama olarak madencilik yoluyla blok zincirine her 10 dakikada bir yeni bir blok eklenir.

 

 

Blockchain Kullanım Alanları

 

Bitcoin protokolüne dayanarak, blok zincir veri tabanı bir sisteme katılan tüm kullanıcılar tarafından paylaşılır. Ağa katıldıktan sonra, bağlı olan her bilgisayar, kaydedilen ve yürütülen her işlemin kanıtı olduğu blok zincirinin bir kopyasını alır. Blockchain.info web sitesi tüm Bitcoin blok zincirine erişim sağlar. Blok zincirlerinin her bloğu, bireysel bir banka dekontu gibi olsa da açık bir dijital defter olarak hizmet veren, dağıtılmış bir bilgi tabanı sistemi olduğundan, bir blokçu tüm taraflar için işletme operasyonlarını basitleştirebilir. Bu sebeplerden ötürü, dijitalleşme yalnızca finansal kurumları ve borsaları değil, müzik, elmas, sigorta gibi alanları da kapsıyor. Bu dağıtık defteri teknolojisinin (DLT) mevcut operasyon işlemlerini basitleştirme ihtimali göz önünde bulundurulduğunda, blok zincirine dayalı yeni modeller, ekonomi ve bankacılık sektörlerinin verimsiz muhasebe ve ödeme ağlarının yerini almaya başlamış durumdadır. Ayrıca maliyetleri düşürmek adına birçok kurum da Blockchain’e sıcak bakmaktadır.

 

 

Blockchain Avantajları Nelerdir?

 

  • Blockchain, finans sektörü ile yakından ilişkilidir. Finans sektöründe yavaş, pahalı veya güvenilmez işlemlerle uğraşan, gelişmemiş ödeme sistemlerinde çok sayıda bankasız müşteri pazarına hizmet eden işletmeler için Blockchain güvenilirlik, kullanılabilirlik ve şeffaflık sağlar.

 

  • Blockchain, tüm sektörlerde kayıt tutmayı kolaylaştırır. Medya, tüketici ürünleri, endüstriyel ürünler, otomobiller, seyahat, perakende satış, hayat bilimleri, sağlık ve enerji sektörü gibi birçok alan içinde büyük avantajlar sağlamaktadır. Kamusal alan kullanımı, araç kayıtları, bireyler için dijital kimlikler, oy kayıtları ve yardım ödemeleri Blockchain ile çok daha şeffaf ve kolay gerçekleşir.

 

  • Enerji sektöründe Blockchain ile faturaların dijital olarak ön ödemelerini sağlamak, akıllı sistem ile sayaç okumak ve yönetmek çok daha kolaydır. Blockchain teknolojisi, işlemlerin doğru, eksiksiz ve değiştirilemez olmasını sağlamak için bir üçüncü şahsın dağıtılmış bir şebekeyi doğrulamasına izin vererek kurumsal denetim rolünü değiştirebilir.

 

  • DLT’den kaynaklanan verimlilik, maliyet tasarruflarına ciddi anlamda katkı sağlayabilir. DLT sistemleri finans şirketlerinin dâhili işlemleri düzene sokmalarını mümkün kılar ve kayıtların uzlaştırılması için geleneksel yöntemlerin neden olduğu masraf, hata ve gecikmeleri önemli ölçüde azaltır.

 

  • DLT’nin yaygın olarak benimsenmesinin üç alanda ciddi anlamda tasarruf sağlanacağı öngörüsü bulunmaktadır. Elektronik defterler geleneksel muhasebe sistemlerine göre çok daha ucuzdur; ofis personel maliyeti ciddi anlamda azalabilir.

 

  • Neredeyse tamamen otomatikleştirilmiş DLT sistemleri hatalı işlem yapılmasına engel olurken, tekrarlanan onay adımlarının ortadan kaldırılmasını sağlar.

 

  • Normal finans sektörüne göre daha fazla şeffaflık ve denetim kolaylığı para aklamanın da önüne geçerek, mevzuat uyumluluk maliyetlerinin azalmasına yardımcı olur.

 

 

Blockchain Türkiye

 

Türkiye’de ekonomik alanda teknolojileri takip eden bazı finans kuruluşları, Blockchain kripto para ağına katıldıklarını ve uluslararası para transferlerinde Blockchain teknolojisini kullanacaklarını 2017 yılından itibaren açıklamaya başladılar. Buna karşın Türkiye genelinde baktığımızda yerli şifrelenmiş para borsaları dışında, blockchainin çalışma mantığı ile ürün ve servis geliştiren şirket sayısı da diğer ülkelere kıyasla oldukça azdır. Akbank, Bankalar Arası Kart merkezi gibi şirketler hem şirketlerinde blockchain teknolojisini kullanmakta aynı zamanda Bitcoin ve Blockchain kripto para hakkında çeşitli seminerler hakkında detaylı çalışmalar düzenlemektedir. Türkiye genelinde de Bitcoin başta olmak üzere sanal para sistemleri ile ilgili temel bilgi düzeyinde eğitimler de verilmektedir. Bu seminerlerin hedef kitlesini ise; bankaların teknoloji departmanlarında, dijitalleşme ve inovasyon konularında çalışmakta olan bankacılar oluşturmaktadır.

 

Uluslararası ilk Blockchain 2016 yılının 24 Ekim tarihinde tamamlanmıştır. Günümüzde hala etkisini gösteren Blockhain teknolojisi özellikle bankacılık uygulamalarında yenilikler sağlayacağı düşünülüyor. Her ne kadar bazı eleştiriler de söz konusu olsa da Blockchain teknolojisinin günümüzde konuşulan yararlarından çok daha geniş bir alanı etkilediği ve dijital para finansmanının çok hızlı bir şekilde büyüdüğü bilinen bir gerçek. Bu durum da Blockchain teknolojisinin etkisi uzun yıllar göreceğimizi kanıtlar nitelikte oluyor.

No Comments

Post a Comment

Comment
Name
Email
Website