Bitcoin Nedir?

Bitcoin Nedir?

Ülkemizde çoğu kişinin dikkatini çeken kripto para Bitcoin, dijital ortamda oluşturulmuş bir para birimidir. Diğer para türleri gibi basılamaz; matematiksel problemleri çözen yazılımlar kullanılarak insanlar tarafından üretilir.  Sanal para kategorisinin ilk örneğidir. Bitcoin ile transfer komisyonları en aza hatta neredeyse sıfıra indirilirken, bağımsız bir ödeme aracı da ortaya çıkmış oldu.

 

Herhangi bir kurum tarafından fiziksel olarak basılamaz. Kendi kuralları vardır ve herkesin katılabileceği bir topluluk tarafından, dijital ortamda oluşturulur. Dijital dünyada sanal para birimiyle yapılan işlemler Bitcoin’in kendi ödeme ağı kullanılarak gerçekleştirilir.

 

3 Ocak 2009 yılında ilk Bitcoin’ler, birkaç kuruş edecek kadar düşük değerde iken aradan geçen yaklaşık 9 yılın ardından şu an değeri 19 bin doları buldu. Ekonomistlerin öngörüsüne göre bu değer her geçen gün daha da artacak ancak artmasının yanında bazı sorunları da beraberinde getirecek.

 

 • Yanlış alıcıya gönderilen Bitcoin’lerin geri iadesi mümkün olmayabilir.
 • Yasadışı yollardan usulsüz kazanılan paraların aklanması için oldukça kolay bir yol olarak kullanılabilir, paranın takibini zorlaşır.
 • Herhangi bir kurum tarafından denetiminin yapılmaması olumsuz sonuçlar doğurabilir.
 • Amacına hizmet etmeyerek bir ödeme aracı yerine bir yatırım aracı olarak kullanılması kripto para piyasasının dengesini bozabilir.
 • Ani piyasa iniş ve çıkışlarına çok yatkın olan sanal para sistemi büyük kayıplara neden olabilir.

 

Bitcoin’in aslında yatırım aracı değildir. Ortaya çıkışının en büyük sebebi, para transferi esnasında ortaya çıkan bürokrasinin ortadan kaldırılması ve işlemlerin yalnızca birkaç saniye gibi kısa bir sürede gerçekleştirilmesinin sağlanmasıdır. Ancak günümüzde bu durum amacından saptı ve Bitcoin bir yatırım aracı olarak görülmeye başlandı. Bitcoin’e olan ilginin her geçen gün artması ve sınırlı sayıda üretilecek olması, değerini sürekli olarak arttırmaktadır. Günümüzde yaklaşık 18 milyon adet Bitcon üretilmiş durumdadır.

 

Bitcoin’i Kim Yarattı?

 

Yazılım geliştiricisi Satoshi Nakamoto tamamen matematiğe dayalı bir elektronik ödeme sistemi olan kripto para Bitcoin’i yarattı. Ortaya çıkış amacı herhangi bir denetim veya kontrol otoritesinden bağımsız olarak üretilip, dijital olarak devredilebilecek, düşük işlem ücretleriyle işlem yapılabilecek bir para birimi üretmekti. Alıcıdan satıcıya para gönderme işlemini en basit düzeye indiren ve doğrudan gerçekleştirilmesini sağlarken, aynı zamanda güvenilirlik açısından da kendisini kanıtladı.

 

Normal Para Birimlerinden Farkı Nedir?

 

Bitcoin, elektronik ortamda satın alımlarda kullanılır. Bu anlamda geleneksel para birimleri Dolar, EURO, TL gibi dijital olarak da işlem görür. Bununla birlikte, en önemli özelliği ve para birimi olarak farklı olmasını kılan özelliği yerelleşmiş olmasıdır.

Tüm işlemleri sanal olarak gerçekleşmekle beraber, güvenlidir. Bitcoin cüzdanınızı banka hesaplarınız gibi görebilirsiniz ve şifrenizi kimseye vermediğiniz sürece kolay kolay hiçbir güvenlik sorunu ile karşılaşmazsınız.

Ayrıca, diğer para birimlerinden farkı yalnızca sanal olması değildir. Aynı işlemi banka aracılığı ile yaptığınızda bürokrasi ortaya çıkarken, Bitcoin ile anında gerçekleştirebilir, bürokrasi zincirini atlayabilirsiniz.

 

Bitcoin Neye Dayanır?

 

Tüm dünyada anlaşmalı para birimi altın esasına dayanmaktadır. Yani bankaya bir dolar verdiyseniz, karşılığını dilerseniz altın olarak ya da istediğiniz para birimi olarak alabilirsiniz. Bitcoin’in bir sınırı veya merkezi bulunmamaktadır, yani küresel bir sistemdir. İnsanlar, Bitcoin üretmek için matematiksel bir formülü takip eden yazılım programlarını kullanır. Yazılım aynı zamanda açık kaynaktır, herkes yaptığı işlemi kontrol edebilir.

 

Bitcoin’in Özellikleri Nelerdir?

 

Kripto para Bitcoin’in hükümet destekli standart para birimlerinden ayrı olarak birçok önemli özelliği bulunmaktadır.

 1. Merkezi değildir. Herhangi bir kurum tarafından denetlenmesi şu an için söz konusu değildir.
 2. Kurulumu kolaydır. Basit bir banka hesabı açtırılması yeterlidir. Ödeme için tüccar hesapları kurmak, bürokrasiye dayanan bir başka görevdir. Bununla birlikte, saniyeler içinde bir bit adresi açılabilir ve Bitcoin cüzdanı sahibi olunabilir.
 3. Anonimdir. Kullanıcılar birden fazla bit adresi sahibi olabilir. Kişisel bilgilere bağlı değildir.
 4. Şeffaftır. İşlemleri blokçu adı verilen bir sistemde saklar. Herkese açık bir bit posta adresiniz varsa, bu sayıda kaç tane hızlı bit posta kutusunun depolandığını herkes görebilir ancak kimin olduğu asla bilinmez.
 5. İşlem ücretleri düşüktür.
 6. Normal şartlarda belki günler sürecek işlemler birkaç saniyede tamamlanabilir.
 7. Eğer yanlış alıcıya işlem yaptıysanız onları geri almak mümkün olmayabilir.

 

Bitcoin Madenciliği Nasıl Yapılır?

 

Bitcoin sanal para işlemine madencilik denilmektedir. Matematiksel işlemleri hesaplama yöntemi ile gerçekleştirilir. Bitcoin madenciliği yapmak için gerekli yazılımlara sahip olunmalı ve yoğun olarak işlem gücü gereklidir. Madenciler matematik problemlerini çözmek için özel bir yazılım kullanıyorlar ve karşılık olarak belli sayıda Bitcoin kazanıyorlar. Bit eşleşmesi dijital ağı, belirli bir zaman boyunca yapılan tüm işlemleri, blok olarak adlandırılan bir listede toplayarak gerçekleştirir. Bu işlemleri onaylamak madencilerin işidir.

Bitcoin madenciliği, işlemlerin doğrulanması, blok zinciri olarak bilinen muhasebeye eklenmesi ve yeni Bitcoinlerin bırakılması için kullanılan yöntemdir. İnternet erişimi olan uygun bir donanıma sahip herkes madenciliğe katılabilir. Madencilik süreci, son işlemleri blok halinde derlemeyi ve hesaplamayla zor bir bulmacayı çözmeyi gerektirir. Bulmacayı ilk çözen katılımcı bir sonraki bloğu yerleştirerek ödülleri talep eder.

 

Bulmaca Madenciliği Ne Kadar Zordur?

 

Bitcoin madenciliğinin ne kadar zor ya da kolay olduğu gösterilen çabaya bağlıdır.  Madenciliğin zor olan tarafı, 2 haftada bir düzenlenmesi ve protokol tarafından ayarlanması. Bitcoin’in zorluğu, blok bulma oranını sabit tutmak amacıyla ayarlanır. Böylece madencilikte daha fazla hesaplama gücü kullanılır ve zorluk derecesi artma eğilimine göre ayarlanır. Zorluk derecesi Bitcoin protokolü tarafından madenciliği kolaylaştırmak için aşağı doğru da ayarlanabilir.

 

2 Comments

Post a Comment

Comment
Name
Email
Website